Strona główna
O nas
Działalność
Kino Echo
Jarociński Kongres Kultury

Kino ECHO » www.kino.jarocin.pl
Akademia Filmowa » www.akademia.jarocin.pl
Teatr » www.teatr.jarocin.pl
Projekt (dla)WIĘZI » www.dlawiezi.jarocin.info


Wielki Teatr w Małym Mieście - plenerNasi widzowie doceniają plenerowe spektakle, dlatego po raz kolejny zaprosiliśmy do Jarocina Teatr Biuro Podróży, który w majestatycznym spektaku "Silence / Cisza w Troi" mówi o naszym współczesnym, okrutnym świecie. Kolejna obowiązkowa pozycja teatralna tego roku.

Teatr Biuro Podróży: Silence/ Cisza w Troi

Pojadę do innej ziemi, nad morze inne.
Jakieś inne znajdzie się miasto, jakieś lepsze miejsce.
Tu już wydany jest wyrok na wszystkie moje dążenia
i pogrzebane leży, jak w grobie, moje serce.

Konstandinos KawafisTeatr Biuro Podróży znany ze swojego legendarnego spektaklu plenerowego "Carmen Funebre", pokazującego okrucieństwa wojny, po raz kolejny mierzy się z tym tematem. Wykorzystując środki teatru plenerowego: symboliczną scenografię, ogień, szczudła oraz postaci dzieci i przejmującą muzykę, opowiada o ludziach, którzy znaleźli się w zawierusze wojennej i którym pozostały już tylko marzenia o ucieczce. W kontekście zatrważającej rzezi i czystek dokonujących się na Bliskim Wschodzie, których rezultatem jest masowy exodus ludności w bezpieczniejsze miejsca, Teatr Biuro Podróży opowiada o losach uchodźców.

Po spektaklu Carmen Funebre, dla którego inspiracją była wojna w Jugosławii, wydawało się, że we współczesnym świecie nic gorszego już stać się nie może. Jednakże rzeczywistość przerosła wyobraźnię. Jesteśmy świadkami zjawiska o niespotykanej skali, które wywołuje niepokój i lęk w całej Europie. Czy mamy się czego obawiać? Teatr Biuro Podróży przygląda się sytuacji z punktu widzenia mieszkańca oblężonego miasta, na które spadły bomby, człowieka, któremu jeszcze kilka lat temu nie przyszłoby do głowy, że stanie się uchodźcą. Bohaterami spektaklu są dzieci – niewinni świadkowie śmierci bliskich, ofiary tułaczki i głodu. Dla tych dzieci i ich przyszłego spokoju, spróbujmy choć na chwilę postawić się w roli uchodźcy.

11 sierpnia, piątek, godzina 21:00, Targowisko przy ulicy Kasztanowej, wstęp wolny
Projekt WTWM jest współfinansowany przez Gminę Jarocin i Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.
Zobacz: recenzje spektaklu | stronę WTwMMKino FestiwaloweW ramach festiwalowego kina zapraszamy na projekcje i spotkania. Wstęp za okazaniem opaski festiwalowej.

15 lipca, sobota, Kino Echo, ul. Gołębia
12.00 - 15.00 Sala kameralna: Strefa kinowego chillout'u - OKO KALEJDOSKOPU: filmy nagrodzone na Ogólnopolskim Przeglądzie Filmów Animowanych tworzonych przez dzieci i młodzież. Krótkie metraże, różna forma, niezwykła treść.13.00 Sala główna: OSTATNI W ALEPPO, reż. Firas Fayyad, Dania/Syria 2017, 101'
Obraz przedstawiający wolontariuszy Białych Hełmów przeszukujących gruzy zniszczonego w wyniku konfliktu zbrojnego syryjskiego miasta. Po pięciu latach wojny w Syrii mieszkańcy opustoszałego i zniszczonego Aleppo, kiedyś największego syryjskiego miasta, przygotowują się na ofensywę. W tej poruszającej filmowej podroży po zniszczonym wojną Aleppo poznajemy nie tylko ogrom zniszczeń, jakich dokonała w tym miejscu wojna, ale również osobistą historię zwykłych ludzi, którzy stają się prawdziwymi bohaterami masowej ludzkiej tragedii rozgrywanej na oczach całego świata. Po filmie spotkanie z Polską Akcją Humanitarną - informacje o sytuacji w Syrii.

16 lipca, niedziela, Kino Echo, ul. Gołębia
11.30 Sala główna: Spotkanie z Adamem Wajrakiem, pisarzem, autorem lub współautorem książek dla dorosłych i dzieci takich jak: "(Za)piski Wajraka", "Zwierzaki Wajraka", "Kuna za kaloryferem, czyli nasze przygody ze zwierzętami", "Przewodnik prawdziwych tropicieli", "To zwierzę mnie bierze", "Wilki", "Umarły las", działaczem społecznym zaangażowanym w ochronę przyrody.12.00 Sala kameralna: Strefa kinowego chillout'u - ROCKOWE DZIEWCZYNY, reż. A.Johnson/S.King, USA 2007, 90'
Dokument przedstawia kulisy obozu, którego uczestniczki tworzą zespoły, piszą piosenki i grają dla 750 fanów. Tu mogą być głośne, krzyczą i nie muszą przepraszać, kiedy zapomną rytmu, grając na perkusji.

13.30 Sala główna: KRÓLESTWO, reż J.Perrin/J.Cluzaud, Francja/Niemcy, 2016, 97’
W pełnym tajemnic lesie rozgrywa się niesamowita opowieść o przyrodzie, tej najdzikszej i nietkniętej jeszcze ludzką ręką.14.00 Sala kameralna: Strefa kinowego chillout'u - SOUL POWER, reż. Jeffrey Kusama-Hinte, USA, 2008, 93'
W 1974r. największe gwiazdy amerykańskiego soulu i funku (wśród nich m.in. James Brown, B.B. King i Celia Cruz) połączyły siły z najsłynniejszymi grupami z Afryki Południowej by zagrać 12-godzinny, trwający trzy wieczory koncert w stolicy Zairu – Kinszasie.

Projekt zrealizowano ze wsparciem PISF i Filmoteki Narodowej.Wakacje w KameralnejAkademia Filmowa dla dzieci zawiesiła działalność wraz z końcem roku szkolnego, ale nie oznacza to, że najmłodsi widzowie pozbawieni będą filmów, o których warto rozmawiać. Specjalnie dla dzieciaków, które lubią kino europejskie, mamy WAKACJE W KAMERALNEJ. Co dwa tygodnie premiera, 5 niezwykłych tytułów, pokazy w każdy poniedziałek, środę i piątek w samo południe, a po projekcji rozmowa o filmie. Na koniec wakacji liczymy, że grono recenzentów filmowych w naszym kraju wzrośnie przynajmniej o 20 osób w wieku poniżej 12 lat. Bilety w cenie 10 zł do nabycia w naszych kasach.ZIELONA SZKOŁA
Ośmioletnia Meral przenosi się z rodziną do innego miasta. Oznacza to dla niej zmianę szkoły. Dziewczynka próbuje nawiązać pierwsze przyjaźnie przed wyjazdem na jesienny obóz. Jest to jednak trudniejsze niż jej się zdawało. Dużo łatwiej udało jej się nawiązać więź z małą białą myszką, która zamieszkuje z nią jej nowy pokój. Meral nazwała swoją przyjaciółkę Pipip. Postanawia zabrać myszkę na obóz w obawie, że dzikiego lokatora odkryją jej rodzice. Dzięki myszce dziewczynka szybko zdobywa uznanie kolegów. Niestety, chwila nieuwagi wystarcza aby Pipip została porwana przez sowę. Meral wraz z kolegami wyrusza na wyprawę ratunkową do lasu, podczas której pozna siłę prawdziwej przyjaźni.
Reżyseria: Simone van Dusseldorp | Produkcja: Holandia 2016 | Wersja: Dubbing | Wiek: 6+ | Czas trwania: 80 min
Gramy: 5, 7, 12, 14 lipca


WIPLALA
W kuchni rodziny Blomów niespodziewanie pojawia się Wiplala, który wyglądem przypomina 10-centymetrowego człowieka. Mały Johannes znajduje go i zaprzyjaźnia się z nim. Wkrótce o nowym lokatorze dowiadują się także siostra chłopca Nella Della i ojciec dzieci. Wiplala ma magiczne zdolności, ale nie jest najlepszy w ich kontrolowaniu, dlatego przypadkowo zmniejsza całą rodzinę do swojego rozmiaru i nie potrafi tego odwrócić. Rozpoczyna się ekscytująca przygoda małych ludzi w wielkim świecie.
Reżyseria: Tim Oliehoek | Produkcja: Holandia 2014 | Wersja: Dubbing | Wiek: 6+ | Czas trwania: 93 min
Gramy: 17, 19, 21, 24, 26, 28 lipca
SZCZĘŚCIE SPRZYJA ODWAŻNYM
Jedenastoletnia Linh jest samodzielną dziewczynką. Kiedy jej matka musi nagle wyjechać do Wietnamu , Linh czeka opieka nad młodszą siostrą oraz prowadzenie rodzinnej restauracji. I o tym, że dziewczynki mieszkają same nikt nie może się dowiedzieć. Największym problemem Linh okazuje się rudowłosa Pauline, której ulubionym zajęciem jest szpiegowanie wszystkich w okolicy. Dowiaduje się, że dziewczynki mieszkają same i zaczyna je szantażować.
Reżyseria: Norbert Lechner | Produkcja: Niemcy 2016 | Wersja: Dubbing | Wiek: 6+ | Czas trwania: 96 min
Gramy: 31 lipca, 2, 4, 7, 9, 11 sierpnia


PRZYGODY FINA
Ku rozczarowaniu ojca, piłka nożna nie jest jedyną pasją Finna. Pewnego dnia dziwna wrona zaprowadza chłopca do zaczarowanego domu. Chociaż od dawna nikt tam nie mieszka, Finn spotyka tajemniczego mężczyznę o siwych włosach i w czarnym płaszczu. Gdy starszy pan zaczyna grać na skrzypcach, Finn przypomina sobie uśmiech swojej mamy, która zmarła przed rokiem. Od tej chwili Finn nie chce niczego robić poza nauką gry na skrzypcach, tak aby móc ponownie doświadczać tej magii.
Reżyseria: Frans Weisz | Produkcja: Holandia 2013 | Wersja: Dubbing | Wiek: 6+ | Czas trwania: 90 min
Gramy: 14, 16, 18, 21, 23, 25 sierpnia
ALPEJSKA PRZYGODA
Rodzinna opowieść o sile miłości i przyjaźni rozgrywająca się w przepięknej scenerii Alp Szwajcarskich. Ursli mieszka wraz ze swą rodziną w wiosce u podnóża Alp. Latem wypasają owce na górskich łąkach i produkują słynne, szwajcarskie sery. Powoli nadchodzi zima. Jej przetrwanie będzie bardzo trudne bo podczas podróży do wioski wóz zawierający cały wyprodukowany ser spada w przepaść. Rodzina Ursliego zostaje bez środków do życia. Ursli przy pomocy swej najlepszej przyjaciółki Serainy postanawia pomóc rodzinie i zasłużyć na dzwonek, który młodzi chłopcy otrzymują na Święto Wiosennego Przesilenia. Rozpoczyna się prawdziwa Alpejska Przygoda.
Reżyseria: Xavier Koller | Produkcja: Szwajcaria 2015 | Wersja: Dubbing | Wiek: 6+ | Czas trwania: 104 min
Gramy: 28, 30 sierpnia, 1 września
Wycieczka do WiedniaMiłośnicy Sztuki mają co miesiąc okazję poznawać mistrzów malarstwa na wykładach pani Urszuli Jaśkowiak, ale co innego oglądanie obrazów w prezentacji, a co innego w galerii. Idąc za głosem tych, którzy marzą, aby na żywo zobaczyć Boscha, Klimta czy Rubensa, zapraszamy w niezwykłą podróż do Wiednia. Szczegóły w załączniku tutaj."Kryjówka" na start XIV edycji WTwMMWielki Teatr w Małym Mieście po raz kolejny rusza w miasto, żeby snuć swą opowieść. Zaczynamy w ukochanym przez nas miejscu - Parowozowni, której znów nie poznacie. 12 czerwca, w poniedziałek, "Kryjówka" w reżyserii Pawła Passiniego rozpocznie 14. sezon WTwMM.THE HIDEOUT / KRYJÓWKA, reż. Paweł Passini, 90 minut
Historia osobista, spektakl, który podróżuje, pracownia pamięci, spotkanie. Aby ujawnić kryjówkę, należy do niej wejść, do wewnątrz, i wtedy znajdujemy się blisko. A z nami plątanina włóczki oraz:
Irena Solska - wielka polska aktorka ukrywająca małe żydowskie dziewczyny,
Aniela Anyżko - ciemnowłosa jasnowidząca,
Apolonia - Zosia, która przykładając język do oszronionej ściany piekarni, by wreszcie na nim, już odmrożonym i spuchniętym poczuć choć przez chwilę smak chleba, jeszcze nie wie, że po latach będzie oprowadzać hollywoodzkiego reżysera po trasie swojej ucieczki z getta.
I mały powstaniec, albo granatowy policjant, albo poeta, albo dziad. Zaczynasz ciągnąć za sznurek i wszystko się odsłania: antypomnik, teatrzyk, widoczek. I historie tych, którzy jednak wyszli z szafy. Teraz jest to możliwe, jeszcze tylko przez chwilę, więc... hide-out-coming-out Zosiu, Małgosiu! Stoisz w kącie, pod dywan jest zamiecione, w szafie trup, na strychu straszy, podłoga skrzypi, nie wraca się tą samą drogą - nie wiesz tego. Czas przestać się bać pająków, Ariadno.

Projekt WTWM jest współfinansowany przez Gminę Jarocin i Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.
Bilety w cenie 20 zł (do 1 czerwca) i 25 zł (od 2 czerwca) do nabycia w kasie kina Echo, Czytelni pod Ratuszem i Kawiarni Filmowej.Po pokojach snują się teatralne dymy, a ustawiona w hallu perkusja wystukuje jednostajny rytm. Z czoła spływa pot, krew w żyłach zastyga i zamienia się w płynny ołów. (...) Spektakl nie może się skończyć, opowieści, anegdot ciągle przybywa, pojawiają się nowe, przerywane czasami nagłym szlochem. Ukrywanie się w czasach Zagłady dopełniane jest wykluczeniem i przezroczystością powojennego żydowskiego losu. Lękiem przed ujawnieniem się, przed wyjściem z szafy.
Maciej Nowak, Gazeta Wyborcza, 10 grudnia 2014


Cały czas tam siedzę. W kucki na podłodze, ale też pod podłogą, bo sufit w tym mieszkaniu obniżono i wyklejono tekturą, która pęka i odłazi, a przez szpary wpada jasne światło. Jakby ktoś tam na górze mieszkał i nie musiał się chować... (...) Cały czas tam siedzę, bo nie mogę zapomnieć tej kryjówki, fantazmatycznej i zupełnie realnej, wypełnionej panicznym lękiem i upartą nadzieją na ocalenie.
Jacek Kopciński, TEATR, nr 12/2014


Tytułowa "kryjówka" ma podwójne znaczenie - odnosi się zarówno do Żydów ukrywających się podczas wojny, jak i do powojennego odkrywania ukrytej żydowskości przez kolejne pokolenia ocalałych. Podstawą przedstawienia są ich historie (...). Proste, bezpretensjonalne, bezpośrednie, ujmujące. (...)Passini z Dołowy chcą zachęcić do mówienia, odczarować tabu - spotkać się w jakiejś trochę uroczystej, świątecznej zwyczajności. Spektakl nie ma wyraźnego końca, wieczór opowieści jest otwarty. Od pewnego momentu reżyser powtarza, że w każdej chwili można wyjść. Ludzie nie wychodzą.
Witold Mrozek, Gazeta Wyborcza, 7 grudnia 2014


Passini wspólnie z Patrycją Dołowy i czwórką młodych aktorek próbują zrekonstruować to, co mogło się dziać w takich kryjówkach. Jak płynął tam czas? O czym rozmawiano, co myślano? I rozkładają bezradnie ręce. Dołowy mówi wprost: "Działo się nic". W relacjach Ocalonych akcentowane są tylko zejścia do kryjówki, a potem dopiero wyjścia. W środku jest dziura, pustka, ciemność, straszliwe zero. Jakby czas stanął. Ludzie nie mówią, ale szepczą, nawet w myślach, potem nawet tych myśli nie słychać. Zostaje tylko trwanie.
Łukasz Drewniak, teatralny.pl, 25 września 2014


To przejmujący spektakl o pozostawaniu w szafie, pod podłogą, na strychu nieraz przez całe życie, o przekonaniu, że bycie Żydem wciąż może być w Polsce stygmatem. Spektakl pęcznieje – po każdym pokazie do twórców zgłaszają się widzowie z kolejnymi historiami.
Aneta Kyzioł, Polityka, 9 grudnia 2014


- A może znowu wraca czas teatru w mieszkaniach? - z szelmowskim błyskiem w oku spojrzała na mnie Ewa Dałkowska. (...) Przypomniałem sobie te słowa, gdy próbowałem uporządkować, co najbardziej zafrapowało mnie w teatralnej Warszawce w roku 2014. A zatem po kolei: "Kryjówka" Patrycji Dołowy i Pawła Passiniego, "Elementarz" Michała Zadary i "Teren badań: Jeżycjada" Weroniki Szczawińskiej i Agnieszki Jakimiak. I może jeszcze Laura Palmer Cover Story. To mój warszawski Top of the top 2014.
Maciej Nowak, e-teatr.pl, 09-02-2015


Widz dostaje elementy do samodzielnego montażu: są relacje tych, którym udało się wyjść z szafy, są ci, którzy, choć już na powierzchni, ciągle odgrywają własną psychodramę. Jest ekran, a na nim przekreślone domy. Tony perkusji rozchodzą się w zadymionym powietrzu kolistymi kręgami.
Agnieszka Pisz, teatralia.com, 23 października 2014


Foto: Maciej Rukasz
Zobacz: stronę WTwMMWeekend z festiwalem Millennium Docs Against Gravity 2017Z dumą informujemy, że w końcu udało nam się zrealizować nasze osobiste kinowe marzenie: dzięki stworzeniu w przestrzeni kawiarni Sali Kameralnej będziemy mogli wziąć udział w 14 WEEKENDZIE Z MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY 2017.

6 filmów, 11 seansów, 1 nocny maraton filmowy i litry kawy – taki mamy plan. Seanse odbywać będą się na obu salach, ale na nocny maraton zarezerwowaliśmy wyłącznie salę kameralną, na której poza wysmakowanym kinem widzowie otrzymają również całonocną dostawę kawy, a po zakończeniu ostatniego seansu - śniadanie. Dodatkowo w piątek 19 maja i wtorek 23 maja zorganizujemy seanse szkolnego WEEKENDU Z MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY 2017 przeznaczone dla grup ze szkół średnich i ostatnich klas gimnazjalnych.Wśród filmów znalazły się: nagrodzony na festiwalu w Sundance, "Ostatni w Aleppo", opowiadający o pracy Białych Hełmów w Syrii; "Amatorzy w Kosmosie", o dwóch przyjaciołach, którzy budują amatorską rakietę do lotów w kosmos; czy film "Niemieckie życie", konfesyjny i bliski portret Brunhildy Pomsel - sekretarki Goebbelsa. W programie znalazły się obrazy intymne, "Jak spotkać syrenę" to osobista podróż na morze, które zabrało brata reżyserki, Coco Schrijber. Film zawdzięcza piękną kinematografię autorowi zdjęć takich obrazów jak "Scena ciszy". Zaprezentujemy również bardziej sensacyjne filmy dokumentalne, jak "Wszystkie rządy kłamią", który skupia się na amerykańskim niezależnym dziennikarstwie politycznym. W programie weekendu znajdzie się również pięknie nakręcona, na pograniczu fikcji i dokumentu, "Kraina oświeconych" - film zabiera nas w podróż po Afganistanie u boku żyjącego w górach gangu kilkunastoletnich chłopców.Szczegółowy program:

Piątek, 19 maja
09:00 SZKOLNY WEEKEND Z MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY 2017: Ostatni w Aleppo
15:00 WEEKEND Z MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY 2017: Niemieckie życie
20:00 WEEKEND Z MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY 2017: Ostatni w Aleppo
22:00 WEEKEND Z MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY 2017: Amatorzy w Kosmosie
23:45 WEEKEND Z MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY 2017: Jak spotkać syrenę
01:30 WEEKEND Z MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY 2017: Kraina oświeconych
03:00 WEEKEND Z MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY 2017: Niemieckie życie
05:00 WEEKEND Z MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY 2017: Wszystkie rządy kłamią
07:00 śniadanie

Sobota, 20 maja
14:30 WEEKEND Z MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY 2017: Ostatni w Aleppo

Niedziela, 21 maja
12:30 WEEKEND Z MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY 2017: Niemieckie życie
14:30 WEEKEND Z MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY 2017: Wszystkie rządy kłamią

Wtorek, 23 maja
09:00 SZKOLNY WEEKEND Z MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY 2017: Wszystkie rządy kłamią
11:00 SZKOLNY WEEKEND Z MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY 2017: Ostatnio w Aleppo

Bilety w cenie:
10 zł/pojedynczy pokaz
50 zł/nocny maraton w tym kawa i śniadanie
do nabycia w kasie kina i kawiarni filmowej

Zapraszamy!
Zobacz również: plakat festiwalu.
   © Stowarzyszenie Jarocin XXIpolityka cookieswebmaster: JaMic 1999-2017