Strona główna
O nas
Działalność
Jarociński Kongres Kultury
Kino Echo

Kino ECHO » www.kino.jarocin.pl
Akademia Filmowa » www.akademia.jarocin.pl
Teatr » www.teatr.jarocin.pl
Projekt (dla)WIĘZI » www.dlawiezi.jarocin.info


Arie Schwartzkopf przy ul. Wrocławskiej 7Arie operowe i operetkowe, które wykonywała Elizabeth Schwartzkopf - światowej sławy sopranistka, jedna z najwybitniejszych śpiewaczek XX wieku - zostaną wykonane podczas koncertu w niedzielę 22 czerwca o godz. 18.00. Scena stanie na środku ul. Wrocławskiej przy kamienicy z nr 7. Tam w 1915 r. urodziła się genialna artystka.

Olga Maria Elisabeth Friederike Schwarzkopf urodziła się 9 grudnia 1915 roku w Jarocinie, który wtedy znajdował się w granicach Zaboru Pruskiego. Ochrzczona została w kościele św. Jerzego, wówczas świątyni ewangelickiej. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości rodzina Schwartzkopf wyprowadziła się do Legnicy. W 1934 roku Elizabeth rozpoczęła studia w Wyższej Szkole Muzycznej w Berlinie. Debiutowała w 1938 w Operze Berlińskiej. W 1943 została solistką Opery Wiedeńskiej a w 1948 Covent Garden w Londynie. Od 1953 mieszkała w Wielkiej Brytanii. Jej mężem był producent muzyczny firmy Columbia - Walter Legge. W 1971 wycofała się z regularnych występów scenicznych, dając tylko sporadyczne koncerty. Specjalizowała się w operach Wolfganga Amadeusza Mozarta i Richarda Straussa, choć zadebiutowała w 1938 roku w "Parsifalu" Richarda Wagnera. Wykonywała również repertuar oratoryjny oraz pieśni, głównie Schuberta i Wolfa. W 1992 otrzymała Order Imperium Brytyjskiego. Zmarła 3 sierpnia 2006 roku w austriackim Schruns. Cień na jej biografię rzuca członkostwo w młodzieżowej organizacji nazistowskiej przed i w trakcie II wojny światowej, a także sympatyzowanie z nazistami. Do dziś biografowie Schwartkopf toczą spór, na ile jej zaangażowanie polityczne było prawdziwe, a na ile jedynie koniunkturalnym zachowaniem, które miało pomóc młodej śpiewaczce w karierze. Sama artystka unikała wypowiadania się na ten temat.


Elizabeth Schwartzkopf odwiedziła Jarocin w 1977 r. Wtedy koncertowała w Poznaniu i w Warszawie. Udzieliła też obszernego wywiadu Radiu Merkury. Nagranie rozmowy zostanie w najbliższych dniach przypomniane przez rozgłośnię w audycji Aliny Kurczewskiej. W wywiadzie Schwartzkopf wspomina m. in. swoje rodzinne mieszkanie w Jarocinie.

Podczas koncertu "Elizabeth Schwartzkopf wraca do Jarocina" Joanna Horodko - solistka m. in. Teatru Wielkiego w Poznaniu, Teatru Muzycznego w Poznaniu, Opery Nova w Bydgoszczy wykona arie operowe i operetkowe, które niegdyś wykonywała Elizabeth Schwarzkopf. Zabrzmią m. in. Pieśń o Wilii z op. Wesoła wdówka Lehara , Kto me usta całuje ten śni z op. Giuditta Lehara, czardasz Rozalindy z op. Zemsta nietoperza J. Straussa, operowe, O mio babbino caro z op. Gianni Schicchi Pucciniego, Si, mi chiamano Mimi z Cyganerii Pucciniego, aria Micaeli z Carmen Bizeta oraz pieśni. Joannie Horodko będzie towarzyszyła pianistka Małgorzata Sajna-Mataczyńska. Koncert poprowadzi Adam Banaszak - kierownik muzyczny Teatru Muzycznego w Poznaniu. Przypomni biografię Elizabeth Schwartzkopf, w tym wiele anegdot z jej bogatego życiorysu. Do słuchaczy przemówi też sama artystka - przed kamienicą przy ul. Wrocławskiej 7 zostanie wyemitowany fragment wywiadu - wspomnienie o rodzinnym mieszkaniu w Jarocinie.

Koncert organizują Towarzystwo Muzyczne im. Alfonsa Kowalskiego w Jarocinie z Teatrem Muzycznym w Poznaniu w ramach współfinansowanego przez gminę Jarocin i powiat jarociński Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. W razie deszczu koncert odbędzie się w kościele św. Jerzego.


Wielki Teatr w Małym Mieście Junior - dla najmłodszych widzówDrugi speklat Wielkiego Teatru w Małym Mieście przeznaczony jest dla najmłodszych widzów - dzieci, które po raz pierwszy przychodzą do teatru. Znany już jarociniakom Teatr Pinokio z Łodzi zaprasza na spektakl "Echy i achy, chlipy i chachy".

Scenariusz i reżyseria: Honorata Mierzejewska-Mikosza
Scenografia: Marika Wojciechowska
Muzyka: Piotr Nazaruk
Obsada: Danuta Kołaczek, Ewa Wróblewska, Łukasz Batko
Głos: Włodzimierz Twardowski

Jak smakuje zupa złości? Jaki dźwięk wydaje strach? Co ma wspólnego plaster, chusteczka i cebula ze smutkiem. Jak odróżnić wymuszoną radość od prawdziwej radochy? Twórcy spektaklu "Echy i achy, chlipy i chachy" zapraszają dzieci na wycieczkę do krainy emocji. Na kolejnych stacjach mali podróżnicy dzięki aktorom zajrzą do różnorodnych pudełek, z których wydostaną się barwne dźwięki, instrumenty i przedmioty, przywołujące na myśl poszczególne emocje. Artyści wyczarują na scenie złość, strach, smutek i radość poprzez wyliczanki, rytm, mimikę, gesty oraz grę skojarzeń. We wspólnej podróży i odkrywaniu emocji pomogą wszechobecne lustra, w których podczas przedstawienia będą mogli przeglądać się aktorzy i publiczność. Spektakl w przyjazny i bezpieczny sposób pozwoli "najnajmłodszym" widzom przeżyć wraz z bohaterami różne stany emocjonalne, oswoić je i polubić.

"Echy i achy, chlipy i chachy" to druga część kultowych "Pokolorowanek" w reżyserii Honoraty Mierzejewskiej - Mikoszy przygotowanych specjalnie z myślą o widzach od 2 do 5 roku życia.

Spektakl odbędzie się w niezwyklej przestrzeni holu Pałacy Radolińskich, w poniedziałek 23 czerwca o godzinie 10 (dla grup zorganizowanych) i 17 (dla dzieci z rodzicami).

Spektakl dla dzieci w wieku od 2 do 5 lat

Projekt Wielki Teatr w Małym Mieście Junior jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Gminę Jarocin. Partner artystyczny i organizacyjny: Stowarzyszenie Jarocin XXI.

Bilety w cenie 10 zł (przedsprzedaż do 20 czerwca ) i 15 zł (od 21 czerwca ) do nabycia w kasie Kina ECHO, City Cafe i Czytelni pod Ratuszem.


"Rynek sercem miasta" - spotkanie z Piotrem Libickim
Piotr Libicki
 
"Rynek sercem miasta" to tytuł spotkania z Piotrem Libickim - plastykiem miejskim Poznania, ekspertem w dziedzinie ożywienia centrów miast, architektury historycznej i turystyki kulturowej. Wykład i dyskusja odbędą się w ramach Nocy Muzeów w najbliższą sobotę 17 maja o godz. 17.00 w Muzeum Regionalnym w jarocińskim ratuszu.

Piotr Libicki jest historykiem sztuki. Napisał przewodniki "Wielkopolska. 21 jednodniowych wycieczek" i "Spacerownik wielkopolski", a także - wspólnie z ojcem Marcinem Libickim - książkę "Dwory i pałace w Wielkopolsce", w którym opisali m. in. Pałac Radolińskich w Jarocinie, pałace w Górze, Śmiełowie, Tarcach, Witaszycach i Zakrzewie. Jest też współautorem telewizyjnego cyklu "Dwór życiem malowany" i "Wielkopolska na niedzielę".

Podczas sobotniego spotkania w Muzeum Regionalnym w Jarocinie wystąpi jednak głównie w roli eksperta od estetyki przestrzeni miejskiej, ożywiania centrów miast, a także wykorzystywania historii i historycznej architektury do rewitalizacji starówek i rozwoju ruchu turystycznego. Piotr Libicki podzieli się swoimi spostrzeżeniami z obserwacji funkcjonowania jarocińskiego Starego Miasta w dni robocze i w dzień wolny od pracy. Odniesie się do propozycji rewitalizacji rynku. Przedstawi doświadczenia innych miast, w tym Poznania, gdzie od kilku miesięcy pełni funkcję plastyka miejskiego.

Spotkanie organizują wspólnie Muzeum Regionalne ze Stowarzyszeniem JAROCIN XXI w ramach Nocy Muzeów i projektu "Moje miasto, a w nim.." współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminę Jarocin.


Wielki Teatr w Małym Mieście
Tajemniczy klient
 
Tegoroczny WTWM to okazja do podsumowania ostatniego 25-lecia demokratycznych przemian w naszym kraju. 4 czerwca - w dzień rocznicy pierwszych wolnych wyborów pokażemy spektakl Studia Teatralnego Koło i Teatru Ochoty z Warszawy - TAJEMNICZY KLIENT, który z ironią i brawują komentuje kapitalizm i nasz nowy - lepszy świat.

W zeszłym roku z Kalino, Malino, Czerwona Jagodo widzowie przenieśli się wraz z aktorami Gorzkowskiego do świata wspomnień i nostalgicznych opowieści o dawnej wsi, teraz będzie bardzo współcześnie i zaskakująco.

Dobry sprzedawca powinien być jak aktor w najlepszym teatrze - twierdzi Mary Portas, brytyjska gwiazda telewizyjna i guru handlu detalicznego. Podobnego zdania jest Wesoły (Sławomir Pacek), bohater spektaklu "Tajemniczy klient" Igora Gorzkowskiego. Mężczyzna specjalizuje się w testowaniu jakości obsługi w branży usługowo - handlowej. Rzadko się zdarza, aby Wesoły napotkał na swojej drodze równego sobie przeciwnika. Jego codzienność to kontakt ze znudzoną panią w sklepie obuwniczym, która nie ma zamiaru pomóc klientowi w wyciągnięciu pudełka z jego rozmiarem. Z doradcą bankowym pochłoniętym rozmową z kolegą, podczas gdy kolejka petentów przestępuje z nogi na nogę. Z instruktorem fitness, który nie zwraca uwagi na podopiecznych, bo w trakcie zajęć flirtuje z jedną z uczestniczek. Z fotografem, który zamiast zadbać o to, żebyśmy ładnie wyszli na zdjęciu paraliżuje nas swoją arogancją.

W spektaklu Gorzkowskiego tajemniczy klient to człowiek "z misją". Wie, że brak profesjonalnego podejścia i arogancja ze strony obsługi nie są normą i należy z takimi przejawami patologii walczyć. Bycie tajemniczym klientem to nie tylko praca ale także styl życia. Bywa, że działania tajemniczego klienta nie znajdują uznania w oczach społeczeństwa. Nazywany tajniakiem, szpiclem albo mieszaczem, nierzadko zawodowy tester narażony jest na wyobcowanie i niezrozumienie. A przecież wykonuje swoją pracę za cenę wyrzeczenia się życia osobistego...

TAJEMNICZY KLIENT - IGOR GORZKOWSKI
reżyseria: Igor Gorzkowski

Kino ECHO, ul. Gołębia 1
Bilety w cenie 15 zł (przedsprzedaż) 20 zł (w dniu spektaklu) do nabycia w kasie kina i Czytelni pod Ratuszem.

Organizator: Stowarzyszenie Jarocin XXI
Współfinansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gmina Jarocin, Powiat Jarociński, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Zobacz również: stronę WTwMM


Porozmawiajmy o kulturze - Jarociński Kongres KulturyStowarzyszenie Jarocin XXI wraz z partnerami Powiatem Jarocińskim, Południową Oficyną Wydawniczą, Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Jarocin, Muzeum Regionalnym w Jarocinie, Fundacją 750-lecia Jarocina i Regionalnym Obserwatorium Kultury przy Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza rozpoczyna realizację projektu Jarociński Kongres Kultury. Z przyjemnością informujemy, że projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Europejskiego Obszaru Gospodarczego EOG w ramach programu "Obywatele dla demokracji", którego operatorem jest Fundacja Batorego. 234 tys. przeznaczonych zostanie na ponad dwuletnie działania w obrębie kształtowania polityki kulturalnej.

Projekt zakłada powstanie szerokiego forum dyskusyjnego na temat polityki kulturalnej władz lokalnych (Powiat Jarociński, Gminy Jarocin, Jaraczewo, Kotlin, Jarocin, Żerków). Włączenie w procesy decyzyjne w tym zakresie mieszkańców, podmioty kultury (instytucje i organizacje pozarządowe działające w zakresie kultury) i władze regionalne. Projekt stawia sobie za cel wypracowanie trwałego modelu współpracy i współdecydowania władz, odbiorców i animatorów kultury.

Aby wypracować program współpracy w zakresie kształtowanie polityki kulturalnej, który będzie skutecznie działał przez dłuższy czas powołanie Jarocińskiego Kongresu Kultury (jako zbioru złożonego z decydentów - władz samorządowych, instytucji kultury, organizacji pozarządowych, grup nieformalnych i firm działających na polu kultury i mieszkańców) konieczne jest kompleksowe zbadanie aktualnej sytuacji i oczekiwań. Skąd pierwszy etap, który właśnie się rozpoczyna- badania: do których zaprosimy zarówno kreatorów życia kulturalnego, jego recenzentów jak i odbiorców.

Badania ruszają już w kwietniu, mamy nadzieję, na ciekawe wnioski i temat do dyskusji Kongresu.

Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Podstrona dedykowana JKK znajduje się tutaj.
Rowerowe wycieczki do Ziemi Jarocińskiej na fotografii Zygmunta MalinyCo można robić, gdy po latach aktywnego życia człowiek osiągnie błogi spokój na upragnionej emeryturze? Można być jeszcze aktywniejszym, co udowadnia Zygmunt Malina - emeryt z Jarocina, który nie zamierza odpoczywać i ciągle szuka nowych wyzwań.


Od zawsze pasjonowała go fotografia, od zawsze lubił rower, połączenie tych dwóch pasji daje piękną dokumentację okolic naszego miasta. Pan Zygmunt solidnie pedałuje, pokonuje dziesiątki kilometrów, ale od kolarzy, którym zależy na pokonanym dystansie, różni go jedno- on nie przeoczy na swej trasie żadnej atrakcyjnej budowli, pięknego krajobrazu i ciekawego widoku. Jeżdżąc po Wielkopolsce pan Malina wyszukuje to, czego z samochodu nie widać: ukryte w parkach podupadłe dwory, leśne jeziora i piękno wiejskich kościołów.

Na wystawie w kinie Echo prezentujemy dwie kilkudziesięciokilometrowe trasy, z których każda zaczyna się i kończy w Jarocinie. Mamy nadzieję, że będą one inspiracją dla jarociniaków do wypraw rowerowych w majowy weekend i nie tylko.

Więcej zdjęć: tutaj.


Czwartkowa Akademia Filmowa z dotacją Filmoteki Narodowej 
Z przyjemnością informujemy, że Filmoteka Narodowa po raz pierwszy przyznała dotacje na prowadzenie Klubów Filmowych, wśród kilkunastu kin z całej Polski znalazło się i nasze, dzięki temu od września Czwartkowa Akademia Filmowa i Szkolna Akademia Filmowa nabiorą ciekawego kolorytu, a ceny naszych pokazów w ramach całej Akademii Filmowej im. P. Łazarkiewicza pozostaną bez zmian. Patron czuwa, nie ma dwóch zdań!


Filmowa podróż w czasie - lekcja historii regionalnej i nie tylko1 maja zamiast na pierwszomajowy pochód zapraszamy do Kina ECHO im. Piotra Łazarkiewicza na kolejną podróż w czasie na którą zabiorą nas archiwiści z Klubu Filmowego JAR i Spichlerz Polskiego Rocka.

Tym razem Panowie zabiorą nas na pierwszomajowy pochód, kąpielisko, ówczesne żniwa, zrujnowany pałac oraz spacerek po parku i targowisku. Powspominają Jarocińską Fabrykę Mebli oraz wszystkim o mocnych nerwach pokażą znikające obiekty i zabiorą w akcję wraz z dzielnymi strażakami. Oczywiście nie zabraknie też PRL-owskiej propagandy oraz pokazu mody. Zapewne wszystkich wielbicieli kolei zaciekawi historia "pewnego dworca". Oczywiście nie zabraknie też czegoś współczesnego. Przez szklane oko kamery spojrzymy na nasz park dawniej i dziś oraz przypomnimy sobie ubiegłoroczną żakinadę.


Na koniec zobaczymy film pt. "Kobiety karabiny" - drugi odcinek serialu o historii polskiego rocka przygotowany na zlecenie Spichlerza Polskiego Rocka. Odcinek dedykowany kobietom tworzącym nie tylko historię festiwalu w Jarocinie, ale polskiego rocka w ogóle. Pokazuje zmiany jakie przez lata dokonały się w polskim społeczeństwie - od lat 60., kiedy przedstawicielki płci pięknej stawały głównie przed mikrofonem, aż do współczesności, gdy kobiety coraz częściej sięgają po instrumenty dotąd "zarezerwowane" dla mężczyzn i tworzą własne zespoły.

Czwartek, 1 maja, godz. 17:00, kino Echo w Jarocinie
Zapraszają: Stowarzyszenie Jarocin XXI i Muzeum Regionalne w Jarocinie.
Darmowe wejściówki do odbioru w kasie Kina, Czytelni pod Ratuszem i Muzeum Regionalnym w Jarocinie.


Wielkopolska: RewolucjeZainicjowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w 2012 roku program Wielkopolska: Rewolucje narodził się z niezgody na centralistyczną wizję kultury. Jego celem jest integracja i twórcza prowokacja lokalnych społeczności, łączenie pokoleń, definiowanie tożsamości poprzez miejsce zamieszkania, ale także przełamanie stereotypu, że poza centrum nie ma potencjalnych odbiorców (i współtwórców) sztuki awangardowej, krytycznej. Obecnie rozpoczyna się trzecia edycja "Rewolucji", podobnie jak w zeszłym organizowana w ramach Budzika kulturalnego. Programu działań promujących i aktywizujących kulturę Wielkopolski, realizowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Koordynatorem "Budzika" jest Departament Kultury UMWW.Wielkopolska: Rewolucje to spotkanie dwóch odległych, funkcjonujących w innych porządkach społeczno-kulturowych, rzeczywistości. Eksperymentujący twórcy, gwiazdy swoich środowisk, jadą do małych miejscowości, by pracować z ich mieszkańcami. Bez protekcji, bez taryfy ulgowej. Bywa, że te spotkania wywracają świat do góry nogami - czasem tym światem jest jedna wioska, czasem miasteczko, lub pojedynczy człowiek. Trudno powiedzieć kto bardziej zmienia się w tym procesie - artyści, czy ludzie z nimi pracujący. Większość projektów jest kontynuowana także wtedy, gdy Rewolucje się skończą.

Zacieramy podziały na edukowanych i edukujących, obca nam jest idea "niesienia krużganka oświaty", zakładająca hierarchiczny podział na elitarystyczną sztukę i nieprzygotowaną do jej odbioru prowincję. Zakrzewscy seniorzy tańczyli swoje spektakle w wybitnych polskich instytucjach kultury ? w Nowym Teatrze Krzysztofa Warlikowskiego, w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i na Malta Festival; dzieci z szamocińskiego domu dziecka i młodzież związana z teatrem "Stacja Szamocin" zostały zaproszone ze swoim przedstawieniem do Narodowego Starego Teatru w Krakowie; w Rzgowie powstała Świetlica Kultury zaprojektowana przez architekta, który projekty realizuje głównie we Francji i Belgii, a Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Słupcy doczekała się długich owacji na stojąco w Poznańskiej Filharmonii.

Jak bohaterowie filmu braci Wachowskich Matrix: Rewolucje, do którego nawiązuje tytuł projektu, artyści i mieszkańcy wielkopolskich wsi i miasteczek, zmieniają rzeczywistość, w której żyjemy. Uwalniają myślenie od schematów, wychodzą poza system i pokazują, że w sztuce nie ma spotkań niemożliwych. (Agata Siwiak, kuratorka programu)

JAROCIN / Weronika Szczawińska, Agnieszka Jakimiak, Krzysztof Kaliski
Próby: lipiec, sierpień, wrzesień
Pokazy spektakli w Kinie Echo w Jarocinie: 14, 15 września
Pokaz w Teatrze Nowym w Poznaniu: IV kwartał 2014 (szczegóły w trakcie ustalania)


Festiwal w Jarocinie jest jedną z najbardziej intrygujących przygód, jakie spotkały polską kulturę drugiej połowy dwudziestego wieku. To przygoda o zasięgu ogólnokrajowym, ale przekształcająca przede wszystkim doświadczenie mieszkańców miasta Jarocin. Chciałabym zaproponować rodzaj przewrotnego spojrzenia na historię i to, co po niej pozostaje: co by było, gdybyśmy uznali Festiwal za centralne wydarzenie dekady lat osiemdziesiątych? Co by było, gdybyśmy całą Polskę zobaczyli przez pryzmat Jarocina? Co by było, gdyby tamte lata opowiedzieć inaczej i zapytać, co możemy z nich ocalić? Projekt realizowany z zespołem Dzieci Jarocina ma stać się próbą muzycznej opowieści o miejscu i czasie w którym - jak się wydaje - próbowano, choćby na chwilę, powołać do życia zupełnie inne społeczeństwo. (Weronika Szczawińska)

Historia i pamięć to, obok problematyki feministycznej, główne tematy, którymi zajmuje się reżyserka teatralna i dramaturżka Weronika Szczawińska. W swoich przedstawieniach nakłuwa wspólne mity, by krytycznie, bez sentymentów i resentymentów, dyskutować o przeszłości. Jak sama mówi, upomina się o prawdę fragmentu, śladu, resztki, o wyławianie z archiwum pamięci wszystkich tych rzeczy, które zostały zaniedbane. Sprzeciwia się przykładaniu wspólnej miary do przeszłości i przyszłości, bo przeszłość to jest inny kraj. (z rozmowy z Witoldem Mrozkiem: Egzorcyzmowanie legendy, dwutygodnik.com, nr 130/2014)

Tym razem Szczawińska wraz dwójką współrealizatorów spektaklu - Agnieszką Jakimiak (autorka tekstu) i Krzysztofem Kaliskim (opracowanie muzyczne) - wyruszy w głąb lat ?80 do Jarocina. W projekcie weźmie udział wielopokoleniowy zespół Dzieci Jarocina, działający w ramach współpracy dwóch organizacji pozarządowych - Stowarzyszenia Jarocin XXI i Towarzystwa Muzycznego im. Alfonsa Kowalskiego. W zespole śpiewają i grają dzieci, nastolatki, seniorzy, artyści-weterani festiwalu lat ?80 i młodzi niezależni muzycy. Przekopiemy się przez archiwa otwieranego w lipcu muzeum Spichlerz Polskiego Rocka, a naszymi przewodnikami po historii będą jarociński aktywista Robert Kaźmierczak i kurator stałej ekspozycji "Spichlerza" Robert Jarosz. Premiera odbędzie się w Kinie Echo, w którym organizowane były pierwsze edycje festiwalu.

Weronika Szczawińska
Reżyserka, dramaturżka, kulturoznawczyni. Jej spektakle charakteryzuje antypsychologiczne, poddane dyscyplinie rytmu aktorstwo i bardzo świadoma praca chorograficzna, dzięki czemu wypracowała własny, oryginalny styl. Swoje najnowsze przedstawienie, Geniusz w golfie na podstawie tekstu Agnieszki Jakimiak o Konradzie Swinarskim, zrealizowała w Starym Teatrze w Krakowie. Wcześniej wyreżyserowała między innymi: Moją pierwszą zjawę na podstawie opowiadania Sławomira Mrożka w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie, Jak być kochaną według tekstu Agnieszki Jakimiak w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie, Źle ma się kraj według autorskiego scenariusza pisanego razem Mateuszem Pakułą dla Teatru Polskiego w Bydgoszczy oraz RE//MIX Zamkow: 2 albo 3 rzeczy które o niej wiem według tekstu Jakimiak w Komunie Warszawa. Współautorka i dramaturżka projektów: W pustyni i w puszczy. Z Sienkiewicza i z Innych oraz Komornicka. Biografia pozorna (spektakle wyreżyserował Bartek Frąckowiak).

Agnieszka Jakimiak
Dramatopisarka, dramaturżka i eseistka. Absolwentka Międzywydziałowych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim i studentka dramaturgii na Wydziale Reżyserii krakowskiej PWST; recenzentka teatralna i filmowa, laureatka I miejsca w Konkursie o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka. Autorka opracowania dramaturgicznego i tekstów do spektakli w reżyserii Weroniki Szczawińskiej: Geniusz w golfie, Jak być kochaną, Re//mix Zamkow: 2 albo 3 rzeczy które o niej wiem i Artyści prowincjonalni. Współpracowała także z reżyserami: Oliverem Frljićem, Radosławem Rychcikiem i Katarzyną Szyngierą.

Krzysztof Kaliski
Autor muzyki teatralnej, gitarzysta, twórca projektów dźwiękowych, kurator. Z Weroniką Szczawińską współtworzył następujące przedstawienia: Kamasutra. Studium przyjemności, Artyści prowincjonalni, Geniusz w golfie oraz performans i słuchowisko na podstawie dzieł Tymoteusza Karpowicza. Współpracował także z Bartkiem Frąckowiakiem, Pawłem Wodzińskim Moniką Pęcikiewicz, Iwoną Pasińską i Marcinem Liberem. Twórca muzyki do filmu Heavy mental w reżyserii Sebastiana Buttnego.

Organizator: Samorząd Województwa Wielkopolskiego
Współpraca: Stowarzyszenie Jarocin XXI, Towarzystwo Muzyczne w Jarocinie im. Alfonsa Kowalskiego, Muzeum Regionalne w Jarocinie / Spichlerz Polskiego Rocka


Kuratorka programu Wielkopolska: Rewolucje
Agata Siwiak - kulturoznawczyni, kuratorka i producentka projektów teatralnych i interdyscyplinarnych. Od 2012 roku kuratoruje dla Samorządu Województwa Wielkopolskiego program społeczno-artystyczny Wielkopolska: Rewolucje, za który dostała nominację do "Paszportu Polityki" w kategorii "Teatr" (jako pierwsza w historii nagrody kuratorka i producentka teatralna) - za konsekwentną kuratorską "pracę u podstaw" burzącą skostniałe hierarchie w polskim życiu teatralnym; unikatowy pod względem ideowym i artystycznym projekt "Wielkopolska: Rewolucje" to wzór nowoczesnego, zaangażowanego, a zarazem niedogmatycznego myślenia o tym, jaką rolę odgrywa sztuka w dzisiejszym społeczeństwie (Anna R. Burzyńska, Gazeta Teatralna "Didaskalia").

Była także kuratorką projektu Trickster 2011 - programu performatywnego Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu. W latach 2008-2009 dyrektorka artystyczna Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi (razem z Grzegorzem Niziołkiem). W latach 2004-2007 związana z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie, w którym szefowała festiwalowi baz@rt. W latach 2002-2004 pracowała w Teatrze Polskim we Wrocławiu, gdzie organizowała Festiwal EuroDrama. Wykłada w katedrze teatru, dramatu i widowisk na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, gdzie prowadzi specjalizację dla kuratorów teatralnych.

Wielki Teatr w Małym Mieście Junior - nie tylko pokazy, ale i dyskusje i warsztatyZ przyjemnością informujemy, że Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin otrzymała dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na znany już Państwu przeznaczony dla najmłodszych widzów projekt: Wielki Teatr w Małym Mieście Junior.

W tym roku rozpoczynamy od spektaklu wg tekstu jednej z najważniejszych młodych dramatopisarek Maliny Prześlugi. "Chodź na słówko", to inscenizacja przygotowana przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Bohaterami przedstawienia są słowa, które zostały błędnie wypowiedziane i nie wiedzą kim tak naprawdę są. Wspólnie zastanawiają się jak osiągnąć swoją właściwą osobowość. Kula pragnie za wszelką cenę stać się kurą, a Toperz może powinien zostać nietoperzem? Prowadzą bardzo zabawne rozmowy, a ich pomysły, kto mógłby im pomóc w osiągnięciu celu, przywołują na scenę kolejne ciekawe postaci. Seria niespodziewanych, ale i komicznych spotkań wiedzie ich ku zaskakującemu rozwiązaniu. Przedstawienie przeznaczone jest dla widzów od 8 lat, lecz jego humor i przesłanie trafi również do starszej widowni.

Chodź na słówkoChodź na słówkoChodź na słówko

Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu
Malina Prześluga - "Chodź na słówko"

reżyseria: Jerzy Moszkowicz
scenografia: Jacek Zagajewski
muzyka: Mariusz Matuszewski
występują: Anna Mierzwa, Radosław Elis, Michał Kocurek

Środa, 9 kwietnia, godz. 12:00 i 17:00, Kino ECHO
Spektakl dla dzieci w wieku od 8 lat (czytających)
Bilety w cenie 15 zł (przedsprzedaż do 31 marca) i 20 zł (od 1 kwietnia) do nabycia w kasie Kina ECHO, City Cafe i Czytelni pod Ratuszem.

Zależy nam na tym, aby pokazy teatralne nie były jednostkowymi wydarzeniami, ale abyśmy o teatrze dyskutowali przed i po pokazach. Stąd konwencja zaproponowana na rok 2014: warsztaty, seminaria, zajęcia aktywizujące całe rodziny. Przy okazji spektaklu chcielibyśmy zaproponować Państwu następujące wydarzenie towarzyszące - przeznaczone dla grup szkolnych, uczniów indywidualnych i nauczycieli.

  1. KONKURS: SŁOWO, KTÓRE MA ZNACZENIE - konkurs dla uczniów (regulamin tutaj)
  2. WYSTAWA: 10 NAJWAŻNIEJSZYCH SŁÓW - prace dzieci powstałe w czasie 19. Biennale Sztuki dla Dzieci - ważne słowa jak "miłość", "rodzina" - staną na jarocińskim Rynku i staną się pretekstem do poszukiwania przez dzieci własnych ważnych słów; wystawie towarzyszyć będzie głosowanie na najważniejsze słowo.
  3. EDUKUJMY W TEATRZE - spotkanie z dyrektorem Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu - przeznaczone dla nauczycieli i dyrektorów placówek oświatowych i kulturalnych (informacja poprzednia, poniżej).

Projekt Wielki Teatr w Małym Mieście Junior jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Gminę Jarocin. Partner artystyczny i organizacyjny: Stowarzyszenie Jarocin XXI.

Zobacz: stronę WTwMM Junior

Spotkanie z Jerzym MoszkowiczemBurmistrz Jarocina Hanna Szałkowska wraz z Biblioteką Miasta i Gminy Jarocin oraz Stowarzyszeniem Jarocin XXI zapraszają na spotkanie z dyrektorem Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu Jerzym Moszkowiczem pt. Edukujmy w Teatrze. Spotkanie odbędzie się w sali kina Echo 9 kwietnia o godz.: 14:00

Jerzy Moszkowicz - z wykształcenia teatrolog, w 1978 roku ukończył filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W roku 1976 założył grupę teatralną Jan, czynnie działającą na polskiej scenie teatrów studenckich i alternatywnych. Realizował również liczne widowiska plenerowe i warsztaty teatralne, w tym na festiwalach kultury studenckiej FAMA. W latach 1970-1981 był kierownikiem programowym Ośrodka Teatralnego Maski w Poznaniu. Od 1984 roku do 1991 roku pełnił funkcję kierownika Studenckiego Centrum Kultury Eskulap w Poznaniu. Od 1991 roku dyrektor Ogólnopolskiego Ośrodka Sztuki dla Dzieci i Młodzieży (obecnie Centrum Sztuki Dziecka) w Poznaniu. W latach 1996-2002 prezydent Międzynarodowego Centrum Filmów dla Dzieci i Młodzieży CIFEJ. W latach 2002-2009 członek zarządu Europejskiego Stowarzyszenia Filmu dla Dzieci ECFA. W latach 2002-2007 członek Kapituły Nagrody Prezydenta Rzeczypospolitej za Twórczość dla Dzieci i Młodzieży. Od roku 2007 ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Reżyser spektakli teatralnych oraz programów telewizyjnych dla młodych widzów. Juror wielu międzynarodowych festiwali filmów dla dzieci i młodzieży.


W Dniu Kobiet aktorki jarocińskiego Teatru 50+ zaproszą do krainy Piosenek Starszych PanówRusza kolejna edycja Wielkiego Teatru w Małym Mieście. Tym razem zaczyna się nietypowo, bo od jarocińskiej produkcji. Teatr 50+ zaprasza na niezwykłą podróż do krainy Kabaretu Starszych Panów. Trwają ostatnie próby do spektaklu "Piosenka jest dobra na wszystko". Premiera 8 marca o godz. 18.00 w budynku jarocińskiego dworca PKP w sali, w której kiedyś znajdowała się restauracja dworcowa i salon gier.

Piosenka jest dobra na wszystkoPiosenka jest dobra na wszystkoPiosenka jest dobra na wszystko

Występują: Nina Karolczak, Anna Kowalska, Barbara Lison i Maria Szymczak
Adaptacja i reżyseria: Janusz Stolarski
Muzyka: Leszek Świderski
Dekoracje: Małgorzata Kruk
Video: Jakub Bogatko
Produkcja: Stowarzyszenie JAROCIN XXI

Sobota, 8 marca, godz. 18:00
Bilety (10 zł) do nabycia w kasie Kina Echo


Zobacz: plakat.


Marek Piekarczyk w Kinie Echo1 marca w Kinie Echo im. Piotra Łazarkiewicza w Jarocinie wystąpił Marek Piekarczyk z programem z płyty "Źródło".

Marek Piekarczyk w Kinie EchoMarek Piekarczyk w Kinie EchoMarek Piekarczyk w Kinie Echo

Koncert był wspólnym przedsięwzięciem stowarzyszenia JAROCIN XXI i Starostwa Powiatowego w Jarocinie. Odbył się z okazji 15-lecia powiatu jarocińskiego, nieletniego powiatu, jak zauważył na scenie Marek Piekarczyk. Bilety skończyły się na kilka dni przed wydarzeniem.


O mieście pstrokatym, estetycznym i dla ludzi"Moje miasto, a w nim..." to nowy międzypokoleniowy projekt kulturalno-społeczny stowarzyszenia JAROCIN XXI. Pokażemy miasto z przeszłości, miasto współczesne i Jarocin takim, jakim chcielibyśmy go widzieć.

Stowarzyszenie JAROCIN XXI włącza się do dyskusji na temat estetyki i funkcjonalności miasta. Inspiracją stało się przygotowywanie programu rewitalizacji śródmieścia Jarocina i tocząca się ogólnopolska dyskusja na temat wyglądu polskich miast - jakości nowej architektury, kolorystyki elewacji budynków i zalewu "pestelozy", rozwiązań urbanistycznych i komunikacyjnych. Poznańska historyk sztuki Maria Fenrych "oczyszcza" w komputerze miasto z reklam i czyni je piękniejszym, a poznański reportażysta Filip Springer szuka w swojej książce "Wanna z kolumnadą" źródeł kiczu w przestrzeni publicznej.

Projekt zakłada cykl regularnych warsztatów plastycznych (z użyciem różnorodnych technik i form) dla dzieci, młodzieży i seniorów, których Efektem będzie "Przewodnik po mieście idealnym", w formie strony internetowej, wydawnictwa książkowego i wystawy oraz gry terenowej. Przewodnik i gra zestawi miasto współczesne, miasto z przeszłości i miasto idealne. Dodatkowym elementem programu będą spotkania na temat sztuki kształtowania przestrzeni miejskiej i dziedzictwa kulturalnego miast oraz pokazy filmów dotykających tematyką problemów miasta wraz z dyskusjami z mieszkańcami.

Warsztaty rozpoczęły się w ferie, a pierwszy pokaz filmu, którym będzie "Ludzki wymiar" odbędzie się w czwartek 20 lutego w kinie Echo o godzinie 19:00. "Ludzki wymiar" to dokument o działaniach duńskiego urbanisty Jana Gehla, który ożywił centra wielu metropolii na świecie. Film pokazuje doświadczenia wielkich miast, ale zachodzące w nich mechanizmy zmiany są do zastosowania także w mniejszych ośrodkach miejskich. Celem działań Gehla jest poprawa jakości życia w miastach, zrównoważony ich rozwój oraz udogodnienia, przede wszystkim dla przechodniów i rowerzystów. Główny slogan Gehla jest bardzo prosty: odzyskać strefę publiczną miasta dla jego mieszkańców.

Na działania w ramach projektu "Moje miasto, a w nim..." Stowarzyszenie JAROCIN XXI uzyskało dotację w wysokości 30 000 zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz 15 000 zł z Gminy Jarocin.


Walentynki dla dojrzałych14 lutego Stowarzyszenie Jarocin XXI zaprasza na niezwykły wieczór Walentynowy: limeryki Wisławy Szymborskiej w wykonaniu Teatru 50+ i pokaz filmu Z miłości do...

Teatr 50+ zaprezentuje znany już jarocińskiej publiczności spektakl Rymowanki dla dużych dzieci, inspirowane zbiorem wierszy niedawno zmarłej noblistki Wisławy Szymborskiej. Jest to efekt współpracy osób w ramach projektu (dla) Więzi..., prowadzonego przez Stowarzyszenie Jarocin XXI.

Aktorki: Nina Karolczak, Anna Kowalska, Barbara Lison i Maria Szymczak zaprezentują po kilka, ze zbioru prawie wszystkich żartobliwych wierszy Wisławy Szymborskiej. Będą to m.in. zabawy poetyckie, takie jak moskaliki, lepieje, altruitki - a także cykl krótkich proz, "podsłuchanych z życia" tzw. "podsłuchańce". Całość uzupełniona jest muzyką na żywo w wykonaniu Leszka Świderskiego oraz autorskimi, specjalnie przygotowanymi przez Małgorzatę Kruk i Jakuba Bogatko animacjami. Całość otoczył reżyserską troską Janusz Stolarski.

A po spektaklu wzruszeń ciąg dalszy: zapraszamy na film:
Z miłości do..., reż. Paul Andrew Williams, komedia, Wielka Brytania, 93 min
Bohaterem jest Arthur, zrzędliwy starszy pan, którego żona Marion śpiewa w chórze, prowadzonym przez młodą nauczycielkę. Kiedy u Marion zostaje zdiagnozowany rak, Arthur musi zaangażować się w pasje żony.

Piątek, 14 lutego, godzina 19:00.
Bilety w cenie 7 zł kupić można w kasie kina. Liczba miejsc bardzo ograniczona prosimy się spieszyć.


Kup obraz - wspomóż rozwój talentówAnioły, które ozdobiły hol kina spodobały się naszym widzom tak bardzo, że pojawiły się propozycje ich kupna. A że Stowarzyszenie zamierza kontynuować projekt warsztatów plastycznych i szuka środków na ich sfinansowanie, jest jasny cel sprzedaży - zebrać fundusze na materiały warsztatowe.

Anielska wystawaAnielska wystawaAnielska wystawa

Obrazy kosztują od 60 do 250 zł. Małe dziecięce formy i ciekawe "dorosłe" kompozycje będą zdobić hol kina jeszcze do połowy lutego i do tego czasu można będzie dokonać zakupu. Prosimy pytać obsługę kina o szczegóły.


Wielki Teatr w Małym Mieście - wersja kinowaCyfryzacja kina, którą Stowarzyszenie Jarocin XXI przeprowadziło w 2011 otwiera niezwykłe możliwości przed jarocińską publicznością. Mieliśmy już w kinie transmisję na żywo opery z Metropolitan Opera z Nowego Yorku, teraz czas na teatralne wrażenia na najwyższym poziomie.W niedzielę, 26 stycznia, o godzinie 18:00 rozpocznie się retransmitowany spektakl wystawiany na najsłynniejszej scenie teatralnej Europy - National Theatre. HAMLET Williama Shakespeare'a w uwspółcześnionej wersji dyrektora artystycznego londyńskiej sceny, Nicholasa Hytnera, z Rorym Kinnearem, czołowym aktorem zespołu, w roli duńskiego królewicza.

Inscenizacja National Theatre przenosi historię Hamleta w czasy nam współczesne, aby podkreślić ciągłą aktualność arcydzieła Shakespeare'a. Stawia również duży nacisk na aspekt polityczny i szpiegowski. W niewyjaśnionych okolicznościach ginie stary Hamlet, potężny król Danii, ojciec Hamleta. Koronę przejmuje jego brat Klaudiusz. Wdowa po królu, Gertruda, szybko oddaje mu swoją rękę. Hamlet podejrzewa stryja o spisek. Za pomocą teatru próbuje zdemaskować zabójcę swojego ojca. Za reżyserię nowej wersji Hamleta odpowiada Nicholas Hytner, dyrektor artystyczny sceny NT, zaś w tytułowego bohatera wcielił się Rory Kinnear, czołowy aktor zespołu.

26 stycznia 2014, niedziela, godz. 18:00
Bilety: 35 zł (normalny),30 zł (ulgowy, emeryci, młodzież ucząca się do 26 roku życia)
Spektakl zarejestrowany jest w jakości HD i Dolby Digital Surround oraz posiada polskie napisy


Zobacz również: 50-lecie National Theatre (YouTube)


Anielska wystawa w kinieHol kina zdobi niezwykła - świąteczna dekoracja. Do choinki ozdobionej jak co roku przez dzieciaki z Zespołu Szkół Specjalnych dołączyła wystawa prac uczestników warsztatów plastycznych prowadzonych przez Stowarzyszenie Jarocin XXI. W grudniu warsztatowicze, wśród których są dzieci, młodzież i dorośli, pracowali nad "anielskimi tematami". Efekt zmagań z tym ciekawym tematem przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania - mówi Basia Bogatko - prowadząca grupę starszą - inspiracją do obrazów były i ludyczne wyobrażenia aniołów i cerkiewne ikony i prace Nowosielskiego. Wystawa i choinka zgodnie z tradycją zdobić będzie kino do 6 stycznia - czyli Święta Trzech Króli.

Anielska wystawaAnielska wystawaAnielska wystawa

Warsztaty plastyczne prowadzone prze Basię Bogatko i Gosię Kruk cieszą się niezmiennym powodzeniem. W 2013 dzięki wsparciu z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz programu edukacji kulturalnej Gminy Jarocin udało się nam nie tylko prowadzić stacjonarne zajęcia w Jarocinie, ale również odwiedziliśmy Muzeum Narodowe w Poznaniu i jego oddział w Gołuchowie oraz Muzeum Archeologiczne w Poznaniu i Galerię Sztuki Arsenał - podkreśla Gosia Kruk. Warsztaty nie tylko uczą technik malarskich, ale również uwrażliwiają na piękno i pokazują jak "czytać" sztukę i to zarówno dawną jak i współczesną.

Stowarzyszenie ma nadzieję na kontynuowanie projektu w kolejnych miesiącach. Jednak dla utrzymania poziomu artystycznego i kosztowego na tym samym poziomie konieczne są środki z dotacji. Oby dobre Anioły czuwały nam nami.


"Traviata" w La Scali i w... kinie "Echo"7 grudnia Stowarzyszenie Jarocin XXI zaprasza na transmisję opery "Traviata" Giuseppe Verdiego z legendarnej La Scali w Mediolanie. Widzowie kina Echo będą mieli niepowtarzalną okazję uczestniczenia w otwarciu nowego sezonu jednej z najbardziej znanych scen operowych świata.

Traviata rozpoczyna się o 18:00 (prosimy o punktualne przybycie). I cześć spektaklu trwa do 19:10, następnie od 19:10 do 19:40 będzie przerwa, w której jednak transmisja nie jest przerywana: w tym czasie pokazywane są zdjęcia z kulis teatru i rozmowy z wykonawcami. II część spektaklu rozpoczyna się o 19:40 i trwa do 21:20.


Podczas jednego z najbardziej oczekiwanych artystycznych wydarzeń sezonu - nocy otwarcia, która przypada na dzień św. Ambrożego, patrona Mediolanu - Teatro alla Scala zaprezentuje ulubioną operę Verdiego - Traviatę. Ponownie miłośnicy muzyki operowej będą mieli szansę uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu. W sobotę 7 grudnia o godzinie 18:00 zobaczymy transmisję Traviaty, najbardziej znanej opery Giuseppe Verdiego. W rolach głównych wystąpią takie sławy jak Piotr Beczela i Zeljko Lucic. Ta premierowa produkcja jest pozycją obowiązkową dla każdego miłośnika opery.

Teatro alla Scala - najsłynniejsza scena operowa w Mediolanie i we Włoszech i jedna z najsłynniejszych na świecie. Gmach teatru zaprojektował w latach 1776-1778 architekt Giuseppe Piermarini. Na podstawie jego planów, w ciągu zaledwie dwóch lat powstał gmach z klasycystyczną fasadą i piękną widownią. W teatrze mieściło się ponad 3000 widzów, iluminowany był tysiącem świec, posiadał 5 wieńców lóż, z których każda była inna. Nazwa "Teatro alla Scala" pochodzi od nazwiska księżnej Beatrycze Reginy della Scala, żony księcia Bernabo Viscontiego, fundatora kościoła Santa Maria alla Scala zbudowanego w XIV wieku, który stał niegdyś na placu budowy nowego gmachu opery. Przedstawienie inauguracyjne (opera Salieriego L'Europa riconosciuta) odbyło się 3 sierpnia 1778 roku. Poczynając od końca XVIII wieku La Scala odgrywa rolę centrum sztuki operowej o znaczeniu międzynarodowym. Mieści 3600 osób. La Scala jest piątym wielkim budynkiem operowym, jaki został wybudowany w XVIII wieku we Włoszech.

Libretto: Francesco Maria Piave wg Damy Kameliowej Alexandre'a Dumasa syna
Dyrygent: Daniele Gatti
Reżyseria i scenografia: Dmitri Tcherniakov
Reżyseria światła: Gleb Filschtinsky

Występują:
Violetta Valéry: Diana Damrau
Alfredo Germont: Piotr Beczała
Giorgio Germont: Željko Lučić
Flora Bervoix: Giuseppina Piunti
Annina: Mara Zampieri
Gaston: Antonio Corianò
Baron Douphol: Roberto Accurso
Markiz d'Obigny: Andrea Porta
Doktor Grenvil: Andrea Mastroni
Służący Flory: Ernesto Petti
Posłaniec: Ernesto Panariello

Transmisja opery "Traviata" z La Scali odbędzie się 7 grudnia o godzinie 18:00
Bilety: 35 zł (przedsprzedaż do 30 listopada) i 40 zł (od 1 grudnia) w kasie kina Echo
Program pokazu: Start: 18:00; trzy akty, przerwy zgodnie z realizowaną transmisją; łączny czas: do 240 min.


Wielki Teatr w Małym Mieście kobiecym głosem na finałWielki Teatr w Małym Mieście to projekt stowarzyszenia JAROCIN XXI, w ramach którego od ośmiu lat pokazywane są spektakle, dla których scenę stanowią otwarta przestrzeń miejska (targowisko, parkingi, rynek) i nieodstępne na co dzień obiekty zamknięte (hale naprawcze, nieczynny market, parowozownia). Założeniem Wielkiego Teatru w Małym Mieście w 2013 roku jest prezentacja spektakli, które stanowią swoiste głosy ludzkich losów, na zakończenie projektu będzie to głos kobiet.

30 listopada (sobota) w Auli Zespołu Szkół nr 1 pokazany zostanie spektakl "Tu Mówi Chór" - głośny i nagradzany na festiwalach projekt Marty Górnickiej z Instytutu Teatralnego. CHÓR KOBIET to nowoczesna forma teatru chórowego. Libretto spektaklu jest kolażem tekstów kultury. Fragmenty Antygony, dzieł Agambena, Barthesa, Jelinek, Butler, CHÓR miksuje z frazami codziennego języka, sloganami reklamowymi, przepisami kulinarnymi, dźwiękiem komputera, cytatami z filmów i baśni. Nowoczesny chór tragiczny tworzony jest przez kobiety różnych zawodów i w różnym wieku. Podważa klisze językowe i odsłania język w jego ideologicznym wymiarze, przemawia słowami tekstów wykluczonych.

Dramat nowożytny zerwał z chórem, przez co pozbawił sie pewnego wymiaru tragiczności. Musimy przywrócić chór scenie, znaleźć nowe formy jego teatralnej obecności; musimy przywrócić kobiety chórowi. CHÓR KOBIET będzie krzyczał, szeptał i śpiewał. Słowa potraktuje jak muzykę. Język przemieni w głos - uruchomi jego subwersywną siłę.
Marta Górnicka

Projekt stowarzyszenia JAROCIN XXI został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminę Jarocin, Powiat Jarociński i Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Sobota, 30 listopada, godz.: 18:00, aula Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jarocinie.
Bilety w cenie 15 zł (przedsprzedaż do 24 listopada) 20 zł (od 25 listopada) do nabycia w kasie kina,
City Cafe i Czytelni pod Ratuszem.


Ida, Chce się żyć - spotkanie z Dawidem OgrodnikiemW "Idzie" tworzy subtelną rolę, ale to "Chce się żyć" sprawiło, że został najbardziej rozpoznawalnym młodym aktorem. Do Jarocina już raz się wybierał, ale... zaskoczyła go kolejna nagroda. Obiecał, że przyjedzie.

W "Chce się żyć" Dawid Ogrodnik stworzył wybitną kreację, porównywaną do roli Leonardo di Caprio w filmie "Co gryzie Gilberta Grape'a". Gra w nim chłopaka chorego na porażenie mózgowe. Film oparty jest na faktach, na prawdziwej historii Przemka, który po latach okazał się sprawny intelektualnie.Dawid Ogrodnik spotkał się z Przemkiem. Przed filmem "Chce się żyć" powstał zresztą dokument pt. "Jak motyl" - Spotkaliśmy się może cztery razy. Sama penetracja tego środowiska trwała nieustannie dwa miesiące - przyznał Ogrodnik. Najważniejsze było obserwowanie Przemka. - Jego zachowanie, wrażliwość... żeby zobaczyć jakim jest w środku człowiekiem, żeby przestać patrzeć przez barierę jego ograniczenia, a bardziej zobaczyć jego wnętrze... To mnie fascynowało. Zobaczyłem, że pod otoczką, która niewiele mówi i skłania do dystansu, kryje się wspaniały człowiek. Taki sam jak my - przyznał aktor. Dawid Ogrodnik znany jest widzom z ról w takich filmach jak "Jesteś bogiem" (Sebastian "Rahim" Salbert), "Cisza" i serialach "Majka" i "Prawo Agaty".

Wtorek, 12 listopada, godz. 19:30
bilety: wstęp z biletem na film "Chce się żyć" z dni 18-31.X lub "Ida" z dni 8-12.XI


Spotkanie w ramach projektu Akademia Filmowa im. P. Łazarkiewicza dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego i Gminę Jarocin.


Warsztaty plastyczne - wycieczka do muzeumInformacja dla osób biorących udział w wycieczce do Muzeum Narodowego w Poznaniu w dniu 9.11.2013r.: Spotykamy się w sobotę o godzinie 10.50 na parkingu przy ul. Św. Ducha, należy zabrać ze sobą wypełnioną zgodę na wyjazd oraz kanapki na drogę.

Do pobrania: formularz zgody oraz program wycieczki.


Wielki Teatr w Małym Mieście Junior - koncert na zakończenie sezonuByła już literatura (Koziołek Matołek), był już film (Niekończąca się opowieść), była podróż do Rosji (Carski syn), a na koniec WTWM Junior w 2013 roku zabieramy najmłodszych widzów... na rockowy koncert. Łódzki Teatr Pinokio wie, że w Jarocinie jest gorąca atmosfera, dlatego przywozi nam na 3 grudnia (godzina 11:00 i 17:00) prawdziwie muzyczną ucztę."Piosenki do grania na nosie" powstały z myślą urozmaicenia dzieciom wizyty w teatrze. Dla wielu maluchów koncert niegrzecznych piosenek to pierwszy w życiu kontakt z muzyką rockową na żywo. Charyzmatyczni wokaliści (aktorzy Teatru Pinokio) z powodzeniem zachęcają do wspólnej zabawy wszystkie dzieci. Przebrani za bohaterów z różnych spektakli tworzą bajkowy obraz na scenie razem z zespołem muzycznym. Teksty Konrada Dworakowskiego w połączeniu z muzyką Piotra Klimka zabierają nas w świat dziecięcych myśli, marzeń i sekretów. "Wychowanie" albo "Czystość" z powodzeniem mogą stać się małym hymnem niejednego dziecka.

Ta niecodzienna wizyta w teatrze z pewnością zapadnie w pamięć wszystkim fanom teatru i muzyki rockowej. Najlepszymi recenzjami są opinie i reakcje dzieci, które nie potrafią spokojnie usiedzieć w miejscu podczas koncertu. Sukcesem "Piosenek do grania na nosie" są jego autorzy i wykonawcy, którzy dzięki zamiłowaniu do teatru dla dzieci stworzyli mądre i zabawne piosenki, które jednocześnie uczą i bawią zarówno dorosłych jak i dzieci. Muzyczna ekipa Teatru Pinokio odwiedziła już m.in. Katowice i Poznań, a w kwietniu tego roku koncert okazał się dużym sukcesem w Warszawie na Małych Warszawskich Spotkaniach Teatralnych. Entuzjazm i gorące przyjecie jakim cieszy się koncert spowodowały wydanie płyty z piosenkami.

Przez nos śpiewają: Żaneta Małkowska, Ola Wojtysiak, Ewa Wróblewska, Łukasz Bzura, Olek Rózanek
Na nosie grają: Tomasz Nawrocki - perkusja, Piotr Kolanowski - piano, Piotr Siadul - gitara basowa, Tomasz Wiktorowicz - gitara

Spektakl przeznaczony dla dzieci w wieku 6+
3 grudnia (wtorek) godzina: 11:00 i 17:00, Kino ECHO
Bilety w cenie 15 (przedsprzedaż do 30 listopada) i 20 zł (od 1 grudnia) do nabycia w kasie kina, City Cafe i Czytelni Pod Ratuszem


Projekt Wielki Teatr w Małym Mieście Junior jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Gminę Jarocin. Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie Jarocin XXI.


Filmowa podróż w czasie - lekcja historii regionalnej i nie tylko...10 listopada o godzinie 17:00 w kinie Echo kolejna filmowa uczta pod znakiem JARu - klubu filmowego, który w latach 70. dokumentował życie naszego miasta.

Gdy w lutym pokazaliśmy 40 minutowy zestaw kronik Amatorskiego Klubu Filmowego Jar nikt nie przypuszczał, że wspomnienia sprzed 30 lat wzbudzą tak wiele emocji wśród widzów. Pełne kino i długie oklaski po Benefisie, jaki przygotowało Muzeum Regionalne udowodniły, że jesteśmy spragnieni wspomnień. Jeszcze większym zaskoczeniem okazał się entuzjazm samych twórców: Edward Misiak, Wojciech Pietrzak, Jerzy Stachowiak, Tadeusz Wiśniewski i Józef Woźniak nie tylko dali namówić się na wzięcie udziału w Akademii Filmowej im. Piotra Łazarkiewicza organizowanych przez Stowarzyszenie Jarocin XXI i "szlifowanie" techniki filmowej, ale na dodatek podchwycili pomysł filmowego powrotu do dawnych tematów. Efekt pracy: prawdziwa podróż w czasie już w niedzielę 10 listopada. Widzowie zobaczą: szkołę, której nie ma, wspomnienie JAFO, historię jarocińskiego pisarza. Dla pań: coś o modzie, a dla panów: Wyścig Dookoła Polski, będzie też trochę współczesności przeplatanej z historią.

Wieczór dopełni pokaz "Płyń pod prąd" w reżyserii Leszka Gnoińskiego i Wojtka Słoty, dokument muzyczny, który powstał na zlecenie Spichlerza Polskiego Rocka. "Płyń pod prąd" w warstwie dokumentacyjnej bazował na kronikach JAR i rozpoczyna ośmioodcinkowy cykl filmów o historii festiwali w Jarocinie. Jest to niezwykle ważny odcinek nie tylko dla samego Jarocina. Pokazuje bowiem historię mniej znaną ogółowi i często pomijaną - genezę powstania Wielkopolskich Rytmów Młodych i roli jarocinian w organizacji imprezy. Wśrod bohaterow tej części znajdują się Jacek Chudzik, niedawno zmarły jeden z pomysłodawców WRM, Lech Krychowski - długoletni organizator Rytmów, Zbigniew Schaedel z jarocińskiego zespołu Kwiaty czy Henryk Tomczak z Grupy Stress i Heam. "Płyń pod prąd" pozwoli Wam poznać prawdziwe początki legendarnego festiwalu.

Zapraszają: Stowarzyszenie Jarocin XXI i Muzeum Regionalne w Jarocinie. Darmowe wejściówki do odbioru w kasie Kina, Czytelni pod Ratuszem i Muzeum Regionalnym w Jarocinie.


Dzieci z Bullerbyn, dla dzieci i nie tylkoPowieść Astrid Lindgren od pół wieku wygrywa w cuglach wszystkie plebiscyty na ukochaną książkę dzieciństwa. Od kiedy przetłumaczyła ją na polski Irena Wyszomirska, na Dzieciach z Bullerbyn wychowało się wiele pokoleń Polaków. Teraz za sprawą Teatru Polskiego we Wrocławiu do Jarocina zawita teatralna interpretacja niezapomnianej książki. Stowarzyszenie Jarocin XXI i Instytut Teatralny zapraszają na spektakl w piątek, 15 listopada na godzinę 18:00.

W tej opowieści jest to, za czym najbardziej we wspomnieniach tęsknimy i czego pragnęlibyśmy dla naszych dzieci - wspaniałe, wolne, szczęśliwe dzieciństwo, spędzone na zabawie i wśród przyjaciół. Pewnie to decyduje o jej nieprzemijającej popularności. Historia o dzieciach z małej szwedzkiej osady trafia na deski teatru w adaptacji Anny Ilczuk. Teatr wciągnie do tworzenia tego spektaklu dzieci - to one za każdym razem na nowo są współautorami jego scenografii. Gwarantujemy dużo śmiechu i wspólnej zabawy aktorów z dziećmi.

UWAGA, ponieważ każdorazowo przed spektaklem dzieci współtworzą scenografię, chętni proszeni są o zgłoszenie chęci udziału w warsztatach przy zakupie biletów. Liczba miejsc w grupie scenograficznej jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

przekład IRENA WYSZOMIRSKA
adaptacja, reżyseria, reżyseria światła i opracowanie muzyczne ANNA ILCZUK
scenografia i kostiumy MATEUSZ STĘPNIAK
OBSADA: Lisa MARTA ZIĘBA, Britta DAGMARA MROWIEC, Anna: SYLWIA BOROŃ, Lasse: MICHAŁ MROZEK, Bosse: ANDRZEJ KŁAK, Olle: MARCIN PEMPUŚ

15 listopada (piątek) godzina: 18:00, Kino ECHO
Spektakl przeznaczony dla dzieci w wieku 6-12 lat
Bilety w cenie 15 (przedsprzedaż do 7 listopada) i 20 zł (od 8 listopada) do nabycia w kasie kina, City Cafe i Czytelni Pod Ratuszem


Skandynawia w fotografii - odsłona IIPo raz drugi w holu kina Echo pojawiły się zdjęcia z dalekiej północy, tym razem naszych przyjaciół z Klubu Zdobywców z Oslo.

Zdjęcia z niezwykłego dzieła... drogowego prezentuje Maciej Ciara - inżynier - informatyk, który od lat mieszka i pracuje w Oslo. Tam też realizuje swoje pasje do podróży i fotografii. Droga Atlantycka ma długość 8 kilometrów i rozciąga się między miastami Kristiansund i Molde, dwoma głównymi ośrodkami regionu Møre i Romsdal w Norwegii Fiordów. Za początek drogi uważa się miejsce, oddalone o około 30 kilometrów na południowy-wschód od Kristiansund a jej koniec, kończy się 47 kilometrów na północ od Molde. Droga Atlantycka biegnie zygzakami przez niskie mosty, które wznoszą się nad morzem, łącząc wysepki pomiędzy Molde a Kristiansund w krainie Fiordów Norwegii. Hustadvika jest osławionym pasem oceanu, dostarczającym niezwykle dramatycznych przeżyć w czasie sztormu.W roku 2005 uznana za "norweską budowlę stulecia", droga ta ma długość 8,72 kilometra i łączy małe wyspiarskie osady. Z miasta Kristiansund Drogą Atlantycką jedzie się tunelem pod Oceanem Atlantyckim. Pokonanie tunelu trwa zaledwie 30 minut. Potem droga wiedzie przez niezwykłą wyspę Averøy z drewnianym kościołem Kvernes, przez jej bardzo malowniczą zachodnią część i niesamowite wybrzeże w kierunku zatoki Hustadvika. Dzięki swojej architekturze, licznym mostom i wspaniałym miejscom wzdłuż wybrzeża, przez które przebiega Droga Atlantycka uzyskała status narodowego szlaku turystycznego.

Wystawę można oglądać w holu kina do 31 października.


Fotel dla EdwinaWymiana foteli w kinie stała się okazją do uczczenia pamięci Edwina Szczepańskiego - niezastąpionego pracownika kina, z którego nagłą śmiercią w grudniu 2011 roku nadal nie potrafimy się pogodzić. Pan Edwin był z nami w kinie Echo od samego początku - od 2007 roku, jako elektryk z zacięciem do nowinek technicznych, cały czas wprowadzał udoskonalenia. Wcześniej przez wiele lat związany był z Jarocińskim Ośrodkiem Kultury, a w latach 80. odpowiadał za zabezpieczenie energetyczne i oświetleniowe jarocińskich festiwali. Pan Edwin nie był tylko znakomitym tzw. pracownikiem technicznym, oddającym się z pełnym zaangażowaniem swojej pracy. Dla nas był wzorem solidności, profesjonalizmu i odpowiedzialności. Cechy te łączył jednak z zamiłowaniem do kultury. Kochał muzykę i film. Przez kilka ostatnich lat swojego życia bardzo polubił swoje nowe miejsce pracy - Kino "Echo" im. Piotra Łazarkiewicza w Jarocinie. Kiedy pojawiały się problemy, mówił: "nie przejmujcie się, będzie dobrze".4 października o godz. 19.30 - w dniu imienin Edwina i ogólnopolskiej kinowej premiery filmu o innym elektryku "Wałęsa. Człowiek z nadziei" Pan Edwin Szczepański otrzyma od nas imieninowy prezent: 12 fotel w VII rzędzie (urodził się 12 lipca). Zapraszamy wszystkich miłośników kina i Przyjaciół Edwina.   © Stowarzyszenie Jarocin XXIpolityka cookieswebmaster: JaMic 1999-2015