Strona główna
O nas
Działalność
Jarociński Kongres Kultury
Kino Echo

Kino ECHO » www.kino.jarocin.pl
Akademia Filmowa » www.akademia.jarocin.pl
Teatr » www.teatr.jarocin.pl
Projekt (dla)WIĘZI » www.dlawiezi.jarocin.info


Urodziny KinaHistoria kina w Jarocinie rozpoczęła się 25 grudnia 1929 roku: tego dnia projekcją filmu "Pokój nad Europą" zainaugurował działalność należący do Euzebiusza Basińskiego kinoteatr Victoria przy ulicy Gołębiej. Pięć lat później - 8 lutego 1934 roku - imponujący jak na ówczesne warunki obiekt (z widownią na 800 miejsc siedzących i 200 stojących oraz dużą sceną w kształcie podkowy) był miejscem, gdzie publiczność obejrzała pierwszy w Jarocinie film dźwiękowy "Każdemu wolno kochać". I choć kino zmieniało później nazwę, właścicieli, a nawet adres, to jednak zawsze było częścią krajobrazu kulturalnego miasta. Po II wojnie światowej nadano mu nazwę Echo, pod którą kino funkcjonuje obecnie.

Na urodzinowy koncert zapraszamy 28 grudnia (niedziela) o godzinie 17:00. W programie nawiązującym do historii naszego kina i kinematografii, w którym mamy nadzieję zbudować atmosferę sprzed 85 lat, gdy w kinie grała muzyka na żywo, a widownia żywo reagowała na wydarzenia na dużym ekranie, znajdą się:
 • pokaz filmowy z dawnych lat: Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów z Polą Negrii w roli główniej (muzyka na żywo zespół Czerwie: www.czerwie.com.pl)
 • jedno krótkie przemówienie (z ekranu kinowego - niespodzianka od klubu JAR)
28 grudnia, godz 17:00
Darmowe wejściówki do odbioru w kasie kina i Czytelni Pod Ratuszem

Mecenat: Sieć Kin Studyjnych, Filmoteka Narodowa

W 2006 roku, dzięki wparciu m.in. Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej siedziba Echa przeszła gruntowny remont i została przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Kolejne zmiany kino zawdzięcza Stowarzyszeniu Jarocin XXI, będącego od 2008 roku gospodarzem obiektu. Na wniosek Stowarzyszenia z dotacji PISF oraz Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego doszło do cyfryzacji placówki (pierwszy pokaz trójwymiarowego filmu odbył się tu 23 września 2011 roku). Obecnie jednosalowe Echo z widownią na 197 miejsc oprócz projektora analogowego posiada system cyfrowy 2D i 3D, perełkowy ekran oraz system nagłaśniający DOLBY CP 650D. Echo należy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych oraz Europa Cinemas.


Kinoteka Dzieci - nabór uczestników warsztatówZ przyjemnością informujemy, że Stowarzyszenie Jarocin XXI uzyskało dotację w ramach programu Akademia Orange na projekt Kinoteka Dzieci. Celem projektu jest oddanie władzy w kinie dzieciom. Dlatego poszukujemy chętnych do udziału w Kinotece osób w wieku 7-16 lat, do których zadań należeć będzie:
 • dobór repertuaru Kinoteki Dzieci (wybór 5 tytułów spośród zaproponowanych kilkunastu)
 • promocja (fan page, tworzenie plakatów filmowych, komunikatów mediowych)
 • przygotowanie własnych etiud filmowych - comiesięczne
W ramach zajęć odbędą się:
 1. Eksperckie oglądanie filmów - wyboru dokonamy na początku stycznia. (2-5 stycznia) - pokazy zamknięte w dwóch grupach wiekowych 7-10 i 11-16 lat
 2. Warsztaty plastyczne - grupa młodsza 7-10 lat - comiesięczne spotkania (5 godzin, weekendowo), praca nad plakatem i ulotką, poznawanie różnych technik plastycznych, tworzenie dekoracji filmu animowanego, mini warsztaty filmu animowanego - 30 zł (miesięcznie)
 3. Warsztaty filmowe - grupa starsza 11-16 lat - comiesięczne spotkania (5 godzin, weekendowo), praca nad etiudą animacji poklatkowej - 40 zł (miesięcznie)
 4. Warsztaty dziennikarskie - obie grupy, spotkanie chętnych - comiesięczne (3 godziny weekendowo)
 5. Fan page, portal internetowy - grupa starsza 11-16 lat - comiesięczne spotkania (3 godzin, weekendowo)
 6. Comiesięczne seanse KINOTEKI - pokazy w czasie których dzieci obsługują seans (od sprzedaży biletów, przez pracę biletera, po puszczanie filmu)
Chętne osoby prosimy o zgłaszanie się do 31 grudnia na adres rezerwacja@jarocin.info
Druk zgłoszenia do pobrania na stronie www.akademia.jarocin.pl

Udział w warsztatach jest płatny: 30 zł zajęcia plastyczne, 40 zł zajęcia filmowe, zajęcia dziennikarskie i tworzenia portalu internetowego są bezpłatne dla uczestników warsztatów filmowych i plastycznych. Szczegółowy harmonogram zajęć zostanie ustalony po zebraniu wszystkich zgłoszeń oraz podziale na grupy, zajęcia nie będą odbywać się w jednym czasie. Możliwe jest odbywanie się zajęć dodatkowych (dziennikarskie, portal internetowy) zaraz po zajęciach plastycznych i filmowych. Zajęcia odbywać będą się w Pałacu Radolińskich i Kinie Echo.

Kinoteka Dzieci to projekt, który zakłada całkowite oddanie władzy w kinie dzieciom i młodzieży. Szereg warsztatów przygotuje młodych twórców i kuratorów do pracy: tworzenia własnego programu filmowego (wybór filmów), promocji (fan page, plakaty, komunikacja z mediami), przygotowania plakatów i zwiastunów filmowych oraz własnych etiud filmowych. Projekt jest naturalną konsekwencją edukacji filmowej - biernej opartej na odbiorze filmu - prowadzonej od kilku lat. Młodzież i dzieci jako osoby kreatywne i żyjące w świecie nowych mediów inaczej odbierają produkt kultury - chcą mieć wpływ na jego kształtowanie, nie zadowalają się jednym medium, potrzebuję informacji z wielu źródeł, wielu bodźców. Dzieci (od 7 lat) i młodzież (do 16 lat) w cyklu warsztatów poznają nowe technologie wykorzystywane w pracy starego wynalazku jakim jest kino (animacja i fotografia trójwymiarowa, praca kinooperatora, transfer filmów i danych przez FTP) i bogate w tę wiedzę raz w miesięcu organizować będą seanse dla innych młodych ludzi, w których sami wcielą się we wszystkie dorosłe role - od twórcy filmu (etiuda), zwiastunu filmowego, plakatu, poprzez obsługę kina (kasjer, kinooperator) aż po prelegenta wprowadzającego widzów w tematykę filmu.

Inspiracją dla działania było paryskie kino Studio des Ursulines - kino, które pokazuje wyłącznie filmy dla dzieci, ale co ciekawe jest prowadzone przez dzieci. 15 i 16 latkowie wybierają filmy, a młodsze dzieci stanowią obsługę kina. Postanowiliśmy powtórzyć ten pomysł: dać dzieciom władzę w kinie.

Projekt został dofinansowany przez Fundację Orange w ramach działania Akademia Orange.


Moje miasto a w nim... spotkanie z dr Piotrem Kordubą18 grudnia o godzinie 17:00 w Muzeum Regionalnym dr PIOTR KORDUBA badacz, pasjonat architektury i design wykładem JAROCIN - MIASTO IDEALNE. CZY NADAL? chce zaintrygować odbiorców tematem naszego miasta i jego śródmieścia. Spotkanie odbędzie się w ramach projektu społeczno-artystycznego, którego tematem jest Jarocin, jako miasto, które żyje, zmienia się, intryguje i denerwuje.

Prace uczestników warsztatów plastycznych - ruchome pomniki
PIOTR KORDUBA - adiunkt na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, badacz: architektury dawnej i współczesnej; problematyki miejska (przestrzeń, architektura, zagadnienia społeczne), designu i rzemiosła artystyczne; niemiecko-polskie relacji kulturalne. Pochodzi z Jarocina.

Jarocin - miasto idealne. Czy nadal?
18 grudnia, godz. 17:00 | Muzeum Regionalne | WSTĘP WOLNY


Śmiech na koniec Wielkiego Teatru w Małym Mieście 201422 grudnia, poniedziałek, godz. 19:00 - można lepić pierogi, można mordować karpia, można też zrobić sobie prezent gwiazdkowy i wybrać się do teatru na Szczaw i Frytki Teatru Polskiego z Poznania.

Sędzia piłki nożnej musi być jak dobry ojciec - surowy, ale sprawiedliwy. W sztuce Zoltána Egressyego akcja dzieje się w szatni sędziowskiej, w której arbiter główny oraz dwaj sędziowie liniowi przygotowują się do meczu. Poza obowiązkami zawodowymi łączą ich prywatne sprawy - niespełnione ambicje, zazdrość, pragnienie sławy, walka o pozycję zawodową i rywalizacja o kobietę. W takim układzie sędziowanie meczu, który dla jednego z nich ma być przepustką do ligi międzynarodowej, może okazać się katastrofą?


Zoltán Egressy - węgierski pisarz, poeta, dramaturg. W 1995 roku zadebiutował sztuką Reviczky. Autor dramatów: Stracony raj (1997), Portugalia (1997), Prywatny nauczyciel (1998), Szczaw, frytki (1999), Niebieski, niebieski, niebieski (2000). Dramaty Egressyego zostały przełożone na kilka języków i z powodzeniem prezentowane były na scenach węgierskich, czeskich, słowackich. Największą popularność przyniosła mu Portugalia, wystawiona również w Teatrze Polskim w Poznaniu. Sztuka Szczaw, frytki od kilkunastu lat realizowana jest w węgierskich teatrach; zdobyła również popularność m.in. w Anglii, Niemczech, Bułgarii i Serbii.

Spektakl powstaje w ramach Pracowni Inicjatyw Aktorskich (PiniA).

Reżyseria: Piotr Kaźmierczak
Przekład: Jolanta Jarmołowicz
Choreografia: Iwona Pasińska
Asystent reżysera / Koordynator projektu: Emilia Mańkowska

Obsada:
Mariusz Adamski /Sędzia główny/
Piotr Kaźmierczak /Sędzia liniowy I/
Jakub Papuga /Sędzia liniowy II/

22 grudnia, poniedziałek, godz.19:00, sala gimnastyczna Zespołu Szkół nr 5, ul. Waryńskiego
Bilety w cenie 15 zł (przedsprzedaż do 14 grudnia) 20 zł (od 15 grudnia): kasa kina Echo, Czytelnia pod Ratuszem, City Cafe.


Organizator: Stowarzyszenie Jarocin XXI
Współfinansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gmina Jarocin, Powiat Jarociński, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Strona WTwMM: tutaj


Teatr 50+ znów śmieszy i bawiCztery piękne, zdolne i odważne panie i dwóch nie mniej utalentowanych panów - to przepis na teatralny sukces w wykonaniu Teatru 50+. Tym razem grupa zaprasza na niezwykłą podróż do krainy Kabaretu Starszych Panów.

Sceną teatralną stanie się ulubiony przez panie Pałac Radolińskich. Pokaz przedstawienia "Piosenka jest dobra na wszystko", w reżyserii Janusza Stolarskiego i z muzyką Leszka Świderskiego, odbędzie się w niedzielę andrzejkową 30 listopada o godzinie 17:00. Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasie kina i czytelni "Pod Ratuszem".

Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, których wielkopolskim operatorem jest Centrum PISOP w ramach działania Wielkopolska Wiara.


Kinoteka dzieci - Akademia Filmowa Junior"Moja mama jest w Ameryce i spotkała Buffalo Billa" w niedzielę 23 listopada o godzinie 14:30 to drugi już pokaz w niezwykłym cyklu - kinoteka dzieci. Idea cyklu narodziła się, gdy rok temu na spotkaniu sieci Europa Cinemas poznaliśmy Studio des Ursulines - kino, które pokazuje wyłącznie filmy dla dzieci, ale co ciekawe jest prowadzone przez dzieci. 15 i 16 latkowie wybierają filmy, a młodsze dzieci stanowią obsługę kina. Postanowiliśmy w mniejszej skali powtórzyć ten pomysł: nasze Kino Dzieci również obsługiwać będą dzieci, ale na razie będzie to jeden seans w miesiącu. W czasie projekcji filmu "Moja mama jest w Ameryce i spotkała Buffalo Billa" zarówno sprzedaż biletów jak i ich sprawdzanie oraz krótka prelekcja przed pokazem będą w rękach dzieci - wolontariuszy, którzy w projekcie Zamienisz się?! uczą się samodzielności i odpowiedzialności. Nad całością czuwać będzie starszy kolega - 17-letni Jędrzej.

Moja mama jest w Ameryce i spotkała Buffalo Billa | dubbing | Francja/Luksemburg 2013, 75 min (animacja) | reżyseria: Marc Boreal, Thibaut Chatel
"Moja mama jest w Ameryce i spotkała Buffalo Billa" to wyjątkowa animacja. Nie tylko ze względu na warstwę wizualną, ale i na temat dotyczący problemów w życiu dziecka i oswojeniu się z informacją o odejściu kogoś bliskiego. Film wielokrotnie nagradzany na festiwalach dla dzieci w niezwykły i dostosowany do wieku małych widzów sposób porusza tematy trudne, ale i niezwykle istotne. Jeanem opiekuje się niania i zapracowany tata. Chłopiec nie wie, że jego mama nie żyje. Bliscy utrzymują go w przekonaniu, że jest w podróży. Aby prawda nie wyszła na jaw, przyjaciółka Jeana wysyła do niego pocztówki. Dziewczynka, podając się za jego mamę, opisuje wakacyjne przygody i pełne niesłychanych wydarzeń sytuacje. Jean rozpoczyna naukę w szkole - stawia czoła nowym problemom. Z czasem musi również oswoić się ze smutną prawdą o odejściu mamy. Film dla całej rodziny. Opowieść o relacjach między dziećmi i dorosłymi, przyjaźni i wyzwaniach stojących przed najmłodszymi.
Niedziela, 23 listopada, godz. 14:30
Cena biletów: 5 zł


Program dofinansowano ze środków Gminy Jarocin, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Wielkopolskiego.


BURZA z Henrykiem Talarem w Jarocinie25 listopada, na godzinę 19:00 zapraszamy na kolejny w tym roku spektakl Teatru Polska. Tym razem będzie to Burza wg W. Shakespeare'a. W spektaklu Studia Teatralnego Koło i Teatru Ochoty reżyser podąża tropem pięciu postaci z szekspirowskiej "Burzy". Kameralna forma przedstawienia skupia intrygę całego dramatu jak w soczewce, a wypreparowane fragmenty tekstu tworzą okazję do wnikliwego studium relacji córka - ojciec oraz wypróbowywania granicy pomiędzy iluzją i rzeczywistością.

Bohaterowie "Burzy" przypominają osobliwości rodem z filmów Federico Felliniego. Bliżej im do aktorów z jarmarcznej budy teatralnej niż potomków rodziny królewskiej. Wszyscy podlegają reżyserskiej wizji Prospero, a ta często bywa zaskakująca i nieprzejednana. W scenariuszach stworzonych przez starego maga opiekuńczość miesza się z zaborczością, a bezwarunkowa miłość z pokusą kontroli. Wyspa przestaje być wyspą. Realność traci kształty i kontury.

W przedstawieniu zobaczymy mistrzowską obsadę. Główną rolę gra Henryk Talar, aktor do niedawna związany w Teatrem Narodowym w Warszawie, laureat nagrody im. Boya-Żeleńskiego przyznawanej przez polską sekcję Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych IATC/AICT oraz Klubu Krytyki Teatralnej SD RP. W pozostałych rolach widzowie zobaczą Bartłomieja Bobrowskiego (nagrodzonego, za kreację Ariela statuetką Feliksa Warszawskiego 2013), Mateusza Rusina, Wiktora Korzeniewskiego oraz Marię Pawłowską.

Czas trwania spektaklu: 100 minut (bez przerwy)
SCENARIUSZ I REŻYSERIA Igor Gorzkowski
SCENOGRAFIA Joanna Gawrońska
KOSTIUMY Magdalena Dąbrowska
MUZYKA Piotr Tabakiernik
RUCH SCENICZNY Iwona Pasińska
PRODUKCJA Katarzyna Krapacz
ASYSTENT REŻYSERA Olga Stefańska
REALIZACJA SCENOGRAFII Jan Mirecki, Leszek Piątkowski
PRODUCENT Studio Teatralne Koło
KOPRODUKCJA Teatr Ochoty

OBSADA
Maria Pawłowska
Bartłomiej Bobrowski (Teatr Narodowy)
Mateusz Rusin (Teatr Narodowy)
Henryk Talar
Wiktor Korzeniewski

KINO ECHO, ul. Gołębia 1, Jarocin.

Bilety w cenie 15 zł (do 20.XI) 20 zł (od 21.XI) do nabycia w Kasie Kina, City Cafe i Czytelni pod Ratuszem.

Projekt realizowany w ramach Teatru Polska, partnerzy lokalni: Stowarzyszenie Jarocin XXI i Jarociński Ośrodek Kultury.

Strona TP Jarocin XXI: tutaj


Ciąg dalszy kronik Klubu JARPowoli powstaje tradycja: w listopadzie Klub Filmowy JAR prezentuje swoje najnowsze filmowe prace. 11 listopada na godzinię 17:00 zapraszamy do kina Echo, gdzie w tegorocznym listopadowym wydaniu kroniki "Jarocin - tu żyję" zobaczycie:
 • wspomnienie o znanym jarociniaku,
 • krótki reportaż o tym, jak kruszy się pamięć,
 • dlaczego w lesie, niedaleko Jarocina stoi pamiątkowy obelisk,
 • dlaczego burmistrz zdjął koszulę,
 • jak zmieniło się wnętrze motelu niedaleko Jarocina,
 • czy uda się zdążyć przed lasem,
 • czym mogła pochwalić się gmina Jarocin 40 lat temu,
 • jak to kiedyś wyglądał Dzień Nauczyciela,
 • reportaż o czterech odważnych paniach i co takiego robią,
 • jakie kontrasty widziało się w mieście,
 • o czym pięknie opowiada pan Eugeniusz Czarny,
 • jak zmieniła się jedna ze szkół i to nie tylko z zewnątrz,
 • opowiastkę o starych i nowych maszynach wiatrowych,
 • co łączy dwa bardzo odległe w czasie koncerty,
 • dwie oficjalne wizyty, które łączy lejący się obficie szampan,
 • co robili w Jarocinie górnicy i to w strojach galowych,
 • jakie ładne rzeczy można robić metodą nasnuwania,
 • o czym mówią pewne stare mury,
 • co robiliśmy na tegorocznej akademii filmowej i co z tego wyszło.
Zapraszamy, warto zobaczyć! WSTĘP WOLNY!


Naprawdę ostatni spektakl dla dzieciTeatr uzależnia, a teatr dla dzieci uzależnia jak czekolada. W 2014 odbyło się już 5 spektakli dla dzieci, które organizowały wspólnie Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin i Stowarzyszenie Jarocin XXI, ale gdy pojawiła się propozycja kolejnego projektu, nie potrafiliśmy powiedzieć "nie".


W środę, 19 listopada, o godz. 17:00 w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 odbędzie się "Teatralny Plac Zabaw Jana Dormana". "Teatralny Plac Zabaw Jana Dormana" powstał z inspiracji i fascynacji autorek twórczością i filozofią wybitnego polskiego reżysera teatralnego. Głównym elementem projektu jest spektakl dla dzieci w wieku 6-9 lat. Projekt został rozbudowany o warsztaty dla nauczycieli i animatorów kultury oraz instalację artystyczną, której obiektami są elementy scenografii. Towarzyszy mu także publikacja scenariuszy Jana Dormana. Dodatkowo w wybranych szkołach podstawowych przeprowadzone zostaną badania socjologiczne dotyczące edukacji teatralnej, które posłużą rozwijaniu kolejnych projektów edukacyjnych w Polsce.

Teatr powinien być instrumentem, który rozwija dziecięcą wyobraźnię
Jan Dorman


Trójka aktorów zaprasza młodych widzów na plac zabaw, gdzie panują zasady, które dzieci znają z podwórka i szkolnego korytarza. Niepozorna kłótnia o kaczkę sprawia, że dziecięca rywalizacja niepostrzeżenie przeradza się w poważną, dorosłą wojnę. Można próbować ją odwołać, ale uda się to tylko wtedy, gdy widzowie pomogą aktorom i wspólnie z nimi wyprawią się do Krainy Słoneczników, by porozmawiać ze Słońcem...

Teatralny Plac Zabaw Jana Dormana - fot. Marta Ankiersztejn

Spektakl został inspirowany trzema realizacjami Jana Dormana, wybitnego reżysera i pedagoga teatru: "Która godzina?", "Konik" oraz "Kaczka i Hamlet". Istotą tego przedsatwienia, opartego również na interakcji z dziećmi, jest żywioł swobodnej i niczym nieskrępowanej zabawy. Dzięki temu mali widzowie odbierają pierwszą lekcję teatralnej umowności.

reżyseria: Justyna Sobczyk
dramaturgia: Justyna Lipko-Konieczna
scenografia i kostiumy: Justyna Łagowska
projekt lalki: Katarzyna Proniewska-Mazurek
wykonanie lalki: Rafał Budnik
opracowanie muzyczne: Ania Broda
aktorzy: Monika Babula/Iwona Milerska/Natalia Leszczyńska/Jakub Snochowski/Barbara Songin/Wojciech Stachura
produkcja: Agnieszka Szymańska
tour manager: Justyna Czarnota

spektakl dla dzieci w wieku 6-9 lat
środa, 19 listopada, godz. 17:00
sala gimnastyczna Zespołu Szkół nr 2 w Jarocinie
ul. Franciszkańska 2

Prosimy o zabranie obuwia na zmianę!

Bilety w cenie 15 zł do nabycia w kasie kina, Czytelni pod Ratuszem, City Cafe

Organizatorzy: Instytut Teatralny, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin, Stowarzyszenie Jarocin XXI i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie.


Kino dzieci - Akademia Filmowa JuniorZ początkiem nowego roku szkolnego rozpoczynamy we współpracy z Nowymi Horyzontami Edukacji w kinie Echo cykl comiesięcznych spotkań z kinem dzieci. Pierwszy pokaz już 12 października - niedziela.

"Kacper i Emma - najlepsi przyjaciele" w niedzielę 12 października o godzinie 14:30 rozpoczną niezwykły cykl - kina dzieci. Idea cyklu narodziła się, gdy rok temu na spotkaniu sieci Europa Cinemas poznaliśmy Studio des Ursulines - kino, które pokazuje wyłącznie filmy dla dzieci, ale co ciekawe jest prowadzone przez dzieci. 15 i 16 latkowie wybierają filmy, a młodsze dzieci stanowią obsługę kina. Postanowiliśmy w mniejszej skali powtórzyć ten pomysł: nasze Kino Dzieci również obsługiwać będą dzieci, ale na razie będzie to jeden seans w miesiącu. W czasie projekcji filmu "Kacper i Emma - najlepsi przyjaciele" zarówno sprzedaż biletów jak i ich sprawdzanie oraz krótka prelekcja przed pokazem będą w rękach dzieci- wolontariuszy, którzy w projekcie Zamienisz się?! uczą się samodzielności i odpowiedzialności. Nad całością czuwać będzie starszy kolega - 17-letni Jędrzej.

"Kacper i Emma - najlepsi przyjaciele", reż. Arne Lindtner Naess / Norwegia 2013 / 74 min., od 5 lat
"Kacper i Emma - najlepsi przyjaciele" są ekranizacją bestsellerowej w Norwegii książki autorstwa Tor Age Bringsvaerd i Anne G. Holt. Przygody dwójki przedszkolaków przeplatane piosenkami i animowanymi fragmentami to opowieść o przyjaźni, ale i o trudnościach związanych z nowymi sytuacjami w życiu pięciolatków, takimi jak pierwszy dzień w przedszkolu czy poznawanie nowych koleżanek i kolegów. Emma niedługo będzie świętować swoje piąte urodziny. Jest przekonana o tym, że to już najwyższy czas, by mogła dostać od mamy wymarzonego psa. Kacper właśnie przeprowadził się z rodziną do nowego domu i pełen obaw czeka na początek nauki w przedszkolu. Pierwszą osobą, którą tam poznaje, jest właśnie Emma - to dzięki niej ten dzień nie będzie dla niego taki trudny i okaże się początkiem wielkiej przyjaźni. Kacper i Emma oraz ich pluszowi towarzysze - Leo i Pani Królik - spędzają ze sobą każdą wolną chwilę. Dzięki wspólnym przygodom dowiadują się, czym jest przyjaźń i co to znaczy liczyć na pomoc najlepszego przyjaciela.

Niedziela, 12 października, godz. 14:30, cena biletów: 5 zł

Program dofinansowano ze środków Gminy Jarocin, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Wielkopolskiego.


Niedościgniony PISZCZYK Teatru Polskiego - w Teatrze Polska w Jarocinie 14 października14 października - wtorek - nietypowo, bo do Jarocińskiego Ośrodka Kultury zapraszamy na genialny spektakl: PISZCZYK, który w pokazany zostanie w ramach projektu Teatr Polska Instytutu Teatralnego.


Obywatel Piszczyk, zarówno w literackiej wersji Jerzego Stefana Stawińskiego, jak i w filmowej interpretacji Andrzeja Munka, to kanon polskiego kina i literatury - prawdziwie polski bohater XX wieku. Jan Piszczyk pragnie być wzorowym obywatelem polskiego państwa, stara się dostosować do wszystkich norm i wzorców dyktowanych przez narodową i kulturową rzeczywistość. Konformizm Jana Piszczyka nie wpisuje się w pędzącego ducha historii, zmieniające się warunki polityczne i społeczne. Piszczyk zawsze przegrywa i nigdy nie udaje mu się być tym normalnym, przeciętnym obywatelem. Twórcy spektaklu wskrzeszają postać Jana Piszczyka i starają się pokazać go w dzisiejszej przestrzeni społecznej i politycznej, począwszy od lat 80. po pierwszą dekadę XXI wieku. Kim byłby dziś Jan Piszczyk? A może wszyscy po trochu jesteśmy takimi tragikomicznymi konformistami?

Projekt realizowany w ramach Teatru Polska, partnerzy lokalni: Stowarzyszenie Jarocin XXI i Jarociński Ośrodek Kultury.

14 października, wtorek, godz. 19:00, Jarociński Ośrodek Kultury
Bilety w cenie 15 zł (do 1 października) 20 zł (od 2 października ) do nabycia w kasie kina City Cafe i Czytelni pod Ratuszem


Strona TP Jarocin XXI: tutaj


"Szewcy" Teatru Animacji - w Tetrze Polska w Jarocinie 1 październikaW środę, 1 października, zapraszamy do kina Echo na sztukę Witkacego "Szewcy", pokazaną w ramach projektu Teatr Polska Instytutu Teatralnego.

Stanisław Ignacy Witkiewicz (1885-1939) - artysta malarz, dramaturg, powieściopisarz, filozof, fotografik. Wizjoner wyprzedzający epokę, a zarazem dotkliwie rzeczowy prześmiewca. Przenikliwość jego sądów i katastroficznych przepowiedni pozwala go potomnym odkrywać wciąż na nowo. Jest jednym z niewielu polskich twórców, których znaczenie w historii światowej wciąż trwa i nie słabnie. W tym roku mija 80 lat od napisania dramatu.


Witkacy doprowadza do szewskiej pasji swoim bełkotem, niezbornością, poplątaniem, niezrozumieniem. A jednak... z pozornego chaosu motywów, sytuacji, postaci groteskowych wyłania się bogata a zarazem prosta historiozofia Witkacego. Witkacego interesują losy jednostki i społeczności, jednostki i kultury na tle przemian społeczno-politycznych. Szewcy, mimo licznych aluzji do spraw Polski z lat trzydziestych, są dramatem o wielkiej skali uogólnienia, dramatem uniwersalnym, mówiącym o przemianach, jakim podlega cały świat.
Anna Rozmianiec

Sztuka dotyka losów, wzajemnych relacji - uzależnień, wpływów, odpychania i przyciągania, "kokietowania" i "pożerania" - jednostki i społeczeństwa w stanie rewolucyjnych przemian

1 października, środa, godz. 19:00, kino ECHO
Bilety w cenie 10 zł (do 28 września) 15 zł (od 29 września) do nabycia w kasie kina City Cafe i Czytelni pod Ratuszem


Strona TP Jarocin XXI: tutaj


Modernizacja Kina - zapytania ofertowe IIW związku z rozpoczęciem realizacji projektu "Kino Echo w Jarocinie - dalsza modernizacja: odwodnienie i osuszenie budynku, adaptacja akustyczna sali" Stowarzyszenie Jarocin XXI zapraszania do składania ofert. Ofertę proszę przesłać do dnia: 12.09.2014 do godziny 8:00 drogą elektroniczną na adres e-mail: kino@jarocin.pl Rozstrzygnięcie wyboru ofert nastąpi w dniu: 12.09.2014 o godzinie 12:00.

Pobierz ogłoszenia: malowanie holu i klatki schodowej kina | wymiana oświetlenia i przełożenie okablowania


Rewolucyjne DzieciDzieci Jarocina śpiewają Retrojutro to sztuka Weroniki Szczawińskej przybliżąca widzom piosenki zapomnianego zespołu Retrojutro. Premiera 14 września (niedziela, godz.: 17:00) pokaz drugi 15 września (poniedziałek, godz.: 19:00) w jarocińskim kinie ECHO.Szczawińska wraz dwójką współrealizatorów spektaklu - Agnieszką Jakimiak (autorka tekstu) i Krzysztofem Kaliskim (opracowanie muzyczne) - wyruszy w głąb lat 80. do Jarocina. Znaleziona w Spichlerzu Polskiego Rocka kasetę zespołu Retrojutro staje się inspiracją do stworzenia widowiska z udziałem wielopokoleniowego zespołu Dzieci Jarocina, działający przy Towarzystwu Muzycznego im. Alfonsa Kowalskiego. W zespole śpiewają i grają dzieci, nastolatki, seniorzy, artyści -weterani festiwalu lat 80. i młodzi niezależni muzycy.

Współpraca: Towarzystwo Muzyczne w Jarocinie im. Alfonsa Kowalskiego, Stowarzyszenie Jarocin XXI, Muzeum Regionalne w Jarocinie / Spichlerz Polskiego Rocka
Reżyseria: Weronika Szczawińska
Dramaturgia: Agnieszka Jakimiak
Kompozycja muzyczna: Krzysztof Kaliski

Pokazy spektakli w Kinie Echo w Jarocinie: 14 września, godz: 17:00, 15 września, godz.: 19:00 - darmowe wejściówki do odbioru w kasie kina, City Cafe i Czytelni pod Ratuszem

Pokaz w Poznaniu w Centrum Kultury "Zamek": 11 grudnia

Spektakl powstaje w ramach programu Samorządu Województwa Wielkopolskiego Wielkopolska: Rewolucje, którego kuratorką jest Agata Siwiak.

Zobacz również: plakat


Modernizacja Kina - wybór ofertW związku z rozpoczęciem realizacji projektu "Kino Echo w Jarocinie - dalsza modernizacja: odwodnienie i osuszenie budynku, adaptacja akustyczna sali" Stowarzyszenie Jarocin XXI wybrało oferty:
 • w zakresie akustyka sali - firma: EVENTS SERVICE z ceną 32 520 zł netto
 • w zakresie osuszenie piwnicy - firma: EVENTS SERVICE z ceną 7 150 zł netto
 • w zakresie okablowanie sterujące - firma: 01 STUDIO z ceną 9 200 zł netto


"Brzydkie kaczątko" na powitanie roku szkolnego i Teatru Polska w Jarocinie5 września, w pierwszy piątek września w ramach projektu Teatr Polska Miejski Teatr Miniatura z Gdańska zaprezentuje najmłodszym (od 5 roku życia) widzom spektakl "Brzydkie kaczątko".

"Brzydkie kaczątko" Miejskiego Teatru Miniatura to spektakl przeznaczony dla widzów od lat pięciu. Klasyczna bajka Andersena jest tu punktem wyjścia do opowiedzenia o odmienności, tolerancji i poszukiwaniu własnej tożsamości. Przypomina wszystkim, że inne nie znaczy brzydkie. Dodatkową wartością spektaklu jest jego atrakcyjna, nowoczesna forma inspirowana chińskim teatrem cieni.

Powstawanie spektaklu, jego warstwy wizualnej i dźwiękowej, odbywa się na oczach widza, odsłaniając zazwyczaj ukryte w tym typie teatru kulisy. Artyści pracują na rzutnikach pisma, sprzęcie, który można znaleźć w każdej szkole, a który stwarza możliwości poszerzenia klasycznej formy teatru cieni o zastosowanie nietypowych dla niego elementów jak m.in. woda, ziarna, barwniki, piasek. Te codzienne składniki naszej rzeczywistości w spotkaniu z technologią zastosowaną w przedstawieniu zaskakują, nabierają ciekawej wartości estetycznej, co pobudza naturalną kreatywność małych widzów, zachęcając ich do własnych eksperymentów.

Dodatkową atrakcją dla dzieci są warsztaty. Podczas warsztatów aktorzy i animatorzy zaproszą dzieci do wspólnego odkrywania tajników teatru cieni: pokażą jak zbudowane są lalki i jak działają rzutniki, jak zrobić wiatr na scenie i dźwięk kroków kaczątka na śniegu. Dzieci będą miały okazję same wyczarować dźwięki i obrazy, które ułożą się we wspólne historie. Zapisy pod telefonem: 607543306

Spektakl dla widzów od 5 lat.

5 września 2014, godz. 17.00, Kino ECHO, ul. Gołębia 1
Bilety w cenie 10 zł (przedsprzedaż do 31 sierpnia) 15 zł (od 1 września) do nabycia w kasie kina, City Cafe i Bibliotece pod Ratuszem


Partnerzy lokalni to Stowarzyszenie Jarocin XXI i Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin.

Pokazy spektakli odbywają się w ramach programu TEATR POLSKA realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. TEATR POLSKA ma na celu ułatwienie dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zintensyfikowanie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, niezależne i stowarzyszenia otrzymują dofinansowanie prezentacji spektakli w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego. TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji o programie: www.polska.e-teatr.pl
Strona TP Jarocin XXI: tutaj


Kino Letniej Akademii FilmowejW tym roku Letnia Akademia Filmowa poświęcona jest filmowi dokumentalnemu, stąd prowadzący zajęcia: dokumentalista Paweł Łoziński, młoda utalentowana reżyserka Barbara Białowąs, montażysta Rafał Listopad i operator telewizyjny Mateusz Górny. Opiekę artystyczną nad całością projektu sprawuje Magdalena Łazarkiewicz.

Jak co roku w ramach warsztatów odbywają się spotkania z filmami wykładowców. I jak co roku pokazy te odbędą się w przestrzeni miasta: po plaży na Rynku, Polanie w parku, w tym roku czas na Spichlerz, który będzie nie tylko miejscem tegorocznych prezentacji, ale i partnerem projektu: w czwartek 14 sierpnia oba pokazane dokumenty pochodzić będą z serii filmów dokumentujących historię jarocińskich festiwali: "Dzieci Rewolucji pijące mleko" i "Blues bez pieniędzy".

Wtorek, 12 sierpnia, godz. 21:00
"Ojciec i syn" reż. Paweł Łoziński - 50 minut

Łączy ich nazwisko, wykonywany z pasją zawód, ale i silna, skomplikowana więź, pełna resentymentów i niedopowiedzeń. Dwaj wybitni dokumentaliści, Marcel i Paweł Łozińscy, wyruszają samochodem w podróż po Europie. Dla ojca jest to powrót do miejsca urodzenia, dla syna ? próba rozliczenia wspólnej przeszłości. Obaj próbują zarejestrować kamerą ten trudny dialog. Po projekcji spotkanie z Pawłem Łozińskim

Środa, 13 sierpnia, godz. 21:00
"Moskiewska żona" reż. Barbara Białowąs - 20 min

Od wieków carski imperializm dla ludzi Zachodu był zarówno źródłem fascynacji, jak i rusofobii. Po upadku komunizmu, dzięki wielkiemu kapitałowi zdaje się on w Rosji znów odradzać i to nie tylko w postaci potężnych pozłacanych cerkwi. Film Barbary Białowąs pokazuje, jak w tym świecie wygląda życie żon współczesnych oligarchów. Kto spodziewa się ujrzeć ukrywający próżnię blichtr, będzie zaskoczony, gdyż zobaczy głęboką, egzystencjalną potrzebę wyrażenia się przez sztukę oraz świadomość możliwości i wyzwań, które niesie człowiekowi los.

"Dzika plaża" reż. Barbara Białowąs - 10 min
Po projekcji spotkanie z Barbarą Białowąs

Czwartek, 14 sierpnia, godz. 21:00
"Dzieci Rewolucji pijące mleko", reż. Leszek Gnoiński, Wojtek Słota - 30 min

Lata 1983-86 to apogeum popularności festiwalu w Jarocinie, a jednocześnie edycje, do których odwoływać się będą kolejne pokolenia. Festiwal staje się najważniejszą trybuną wypowiedzi młodych ludzi, a rock jest dla nich głównym medium mówienia o buncie, frustracji i swoich oczekiwaniach. Teksty piosenek i muzyka tworzą niezwykły obraz Polski i pokolenia niespełna dwudziestolatków, którzy wtedy dorastają. Siłą festiwalu także jest jego różnorodność - swoje miejsce znajdują tu zarówno twórcy o proweniencji punkrockowej i nowofalowej, jak i fani heavy metalu, bluesa, reggae. Pojawiają się wykonawcy awangardowi i jazzowi. Pomiędzy mieszkańcami miasta a ekstrawagancko ubranych przyjezdnych wywiązuje się pewnego rodzaju symbioza. Pierwsi nie tylko akceptują przybyszy, ale zaprzyjaźniają się z nimi częstując piciem i jedzeniem, pozwalając na rozbijanie namiotów w swoich ogródkach. Polska w tym okresie przeżywa ogromny kryzys gospodarczy. Zarówno kryzys, jak i inne czynniki (cenzura, gospodarka planowa) nie nadążają za rejestrowaniem muzyki z Jarocina. Dlatego szybko pojawia się trzeci obieg tej muzyki - ludzie nagrywają na magnetofony kasetowe całe koncerty, potem przegrywają je sobie. Stąd symbolem Jarocina tego okresu stają się setki wyciągniętych do góry rąk trzymających magnetofony kasetowe. Same zespoły też zaczynają wydawać własne nagrania na kasetach. Drugim symbolem tych czasów jest butelka mleka...

"Blues bez pieniędzy", reż. Leszek Gnoiński, Wojtek Słota - 22 min
W 1980 r. istniejący od dziesięciu lat przegląd Wielkopolskie Rytmy Młodych przeistacza się w Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji. Trafia na początek wielkiego rockowego boomu stając się najważniejszą imprezą rockową w Polsce. Już na pierwszą edycję OPMMG przyjeżdża kilka tysięcy młodych ludzi. Festiwal nastawiony jest na kreowanie nowych trendów, wynajdywanie młodych twórców i z tej roli znakomicie się wywiązuje. Już podczas pierwszej edycji pojawia się grupa Dżem, a drugą wygrywa heavymetalowe TSA ? oba zespoły występują do dziś przed pełnymi salami. Polska w tym czasie przechodzi trudne chwile. Mimo wielkiego zrywu społeczeństwa i powstania Solidarności w sierpniu 1980 r., półtora roku później dochodzi do przewrotu wojskowego i wprowadzenia stanu wojennego. Nie może to nie pozostawić wpływu na twórczość młodych ludzi i gdy nadchodzi festiwal w 1982 r. coraz mocniejszym głosem zaczyna przemawiać pokolenie ówczesnych kilkunastolatków, którzy swoje frustracje i poglądy ubierają w ostrą, szorstką i nieokiełznaną muzykę o proweniencji punkrockowej.

Piątek, 15 sierpnia, godz. 21:15
"Czternaście dni. Prowokacja bydgoska" reż. Grzegorz Eberhardt, Jacek Petrycki - 54 minuty

Nieznana szerszej widowni opowieść o zajściach w Bydgoszczy w marcu 1981 r. , zapis dramatycznych wydarzeń okresu pierwszej Solidarności, jakie rozegrały się w tym mieście. Punktem wyjścia było powstanie na zjeździe zjednoczeniowym w Poznaniu (w dniach 8 - 9 III 1981 r.) NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność, a następnie narastający sprzeciw członków tego związku przeciwko odmowie jego rejestracji. Film został zmontowany z archiwalnych materiałów ukrywanych przez lata przez służby specjalne. Pojawiają się na nich kluczowe postaci tamtego okresu: Lech Wałęsa, Zbigniew Bujak, Władysław Frasyniuk czy Andrzej Gwiazda. Materiały ukazują gorącą atmosferę trwających całą noc obrad, spory, ustalenia, głosowania. Ekipa realizacyjna zdobyła ogromne zaufanie działaczy związkowych, była jedyną ekipą dopuszczoną tak blisko i mającą zgodę na rejestrację ich pracy.
Po projekcji spotkanie z Rafałem Listopadem

Sobota, 16 sierpnia, godz. 19:15
Zakończenie Letniej Akademii Filmowej - pokazy powarsztatowe

Wszystkie pokazy w Spichlerzu Polskiego Rocka poza sobotnim finałem Akademii. WSTĘP WOLNY.

Projekt Akademia Filmowa im. Piotra Łazarkiewicza otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partner Akademii: Spichlerz Polskiego Rocka.


Modernizacja Kina - zapytania ofertoweW związku z rozpoczęciem realizacji projektu "Kino Echo w Jarocinie - dalsza modernizacja: odwodnienie i osuszenie budynku, adaptacja akustyczna sali" Stowarzyszenie Jarocin XXI zapraszania do składania ofert. Ofertę proszę przesłać do dnia: 14.08.2014 do godziny 8:00 drogą elektroniczną na adres e-mail: kino@jarocin.pl Rozstrzygnięcie wyboru ofert nastąpi w dniu: 14.08.2014 o godzinie 12:00.

Pobierz ogłoszenia: okablowanie sterujące | akustyka sali | osuszenie piwnicy


Bajkowe TargowiskoLato to tradycyjnie już czas plenerowych spektakli w ramach projektu "Wielki Teatr w Małym Mieście", ale tym razem coś w wersji Junior, czyli plener nie tylko dla dorosłych. "Alicja" Teatru Fuzja z Poznania to utwór inspirowany Alicją w Krainie Czarów. Na jarocińskim Targowisku króliki i dziewczynka, która przez króliczą norę weszła do innego świata zagoszczą w piątek, 22 sierpnia o godzinie 21:00.


Alicja jak zawsze goni króliczka. Oj! tych króliczków jest jakoś więcej... Ściąć ich wszystkich! / Obciąć głowy! / Skrócić te królicze mowy. / Gąsienice na stół podać. / Na kapelusz miarę wziąć. / I Alicje ugotować! / Talia kart wypada z rąk!

Na spektakl (reż. Anna i Tomasz Rozmianiec) zapraszają Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin i Stowarzyszenie Jarocin XXI. Mecenasami są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Gmina Jarocin, a wsparcie organizacyjne daje Zakład Usług Komunalnych.

Piątek, 22 sierpnia, godz. 21:00, Targowisko, ul. Kasztanowa; wstęp wolny

Zobacz również: stronę WTwMM Junior


Podróż w czasie, Jarocin 87Andrzej Wolf był jednym z operatorów dokumentalnego portretu Festiwalu Muzyków Rockowych Jarocin'85 - "Fala" w reżyserii Piotra Łazarkiewicza. Dwa lata później operator powrócił na festiwal. Powstało siedem godzin materiału, w którym uchwycone zostały najważniejsze wydarzenia Jarocina'87. Andrzej Wolf miał świadomość, że w "Fali" zabrakło paru jarocińskich zdarzeń i faktów. Starał się to nadrobić. W archiwalnym materiale są więc charakterystyczne dla tamtych czasów obrazki, jak festiwalowe jedzenie: rozgotowane parówki z wody, ogórki kiszone kupowane za ostatnie pieniądze, kajzerka i mleko w torebkach foliowych. Są studenci z ruchu oazowego śpiewający na rynku. Jest życie miasteczka, zrujnowany rynek. Na ulicach autobusy ogórki, nyski milicyjne, maluchy, warszawy, syrenki i... jedyny zachodni samochód - pomarańczowy golf1. Msza za muzyków rockowych podczas której Józef Skrzek gra na organach. Te zdjęcia z Jarocina nie były do tej pory nigdzie publikowane - po raz pierwszy będzie je można zobaczyć w dokumencie "Podróż w czasie".

- Udało mi się uchwycić nie tylko stan świadomości artystów, ale też zwykłych ludzi, zarówno uczestników festiwalu, jak i mieszkańców Jarocina. To filmowy obraz społecznej tęsknoty za osobistą wolnością, ale też marzeń o wolnej Polsce, o "innej" Polsce - powiedział nam Andrzej Wolf. Teraz po blisko ćwierć wieku w swoim autorskim dokumencie "Podróż w czasie" powraca do muzyków, uczestników festiwalu oraz mieszkańców miasta rozpoznanych w materiałach z Jarocina'87 i konfrontuje ich ówczesne widzenie siebie i świata z dniem dzisiejszym. Kim są dzisiaj? Jak ścierały się ich ideały, jak zrealizowały marzenia? - Zadajemy im te same pytania nie pokazując wcześniej wypowiedzi z 1987 roku - dodaje reżyser. Materiały archiwalne z festiwalu oraz współczesne rozmowy uzupełnione są ówczesnymi "newsami" TVP (m.in. o akcji "każdy kłos na wagę złota") oraz materiałami pochodzącymi z Trybuny Ludu i tymi przygotowywanymi przez służbę bezpieczeństwa.

Atutem "Podróży w czasie" będzie na pewno muzyka. W archiwalnych nagraniach zobaczymy zespoły: Sztywny Pal Azji, Acapulco, Stan Zvezda, Józef Skrzek, T.Love i 1984, Niemen, One Million Bulgarians, Armia, Wańka Wstańka, Wilczy Pająk, Kat, Kult, BN, Acapulco, Detonator, Dżem. We współczesnych nagraniach Jarocina z lat 2010 i 2011 zobaczymy : Dżem, T.Love, Acapulco i Armię.

Producentem "Podróży w czasie" jest Wolfilm. Film powstał dzięki współfinansowaniu i ścisłej współpracy Wielkopolskiego Funduszu Filmowego, Miasta Jarocin, Spichlerza Polskiego Rocka oraz PWiK w Jarocinie.

Premiera: 20 lipca, godz. 15:00, kino ECHO w Jarocinie
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie kina i Czytelni pod Ratuszem


Spotkanie z Tomaszem Tomaszewskim
Tomasz Tomaszewski
 
Tomasz Tomaszewski, wybitny fotografik, człowiek, obserwator poprowadzi warsztaty fotograficzne w ramach Norwesko-Polskiej Akademii Filmu i Fotografii, a przy okazji spotka się z gośćmi festiwalowymi w sobotę, 19 lipca o godzinie 12:00. Spotkanie z fotografikiem poprzedzi pokaz 80-minutowego filmu o tym artyście.

Czarna skrzynka
reż. Krzysztof Kowalski, Dawid Garncarek, dokumentalny, Polska 2013

Tomasz Tomaszewski mimo niezliczonych podróży po świecie, współpracy z wybitnymi tytułami i ludźmi, jest w Polsce, bo jak sam mówi, Polska interesuje go najbardziej. W latach 1970-80 pracował dla magazynów: Itd, Perspektywy, Razem i Tygodnika Solidarność. Dokumentował historyczne wydarzenia w kraju, takie jak obchody 3 maja w Bydgoszczy w '80, Wałęsa podczas strajku w Żyrardowie, powstanie rządu Tadeusza Mazowieckiego, blokada ronda Warszawie w '81, marsze głodowe, Stocznia Gdańska, tematy związane z Solidarnością. Film ten ma być opowieścią o człowieku, który przez fotograficzny pryzmat patrzenia na otoczenie, na ludzi przede wszystkim, chce uzmysłowić odbiorcom jego obrazów, że człowiek jest jednostką szczególną. Tomaszewski przez całe swoje życie doświadczał rzeczy i był uczestnikiem wydarzeń ważnych dla Polski i dla Świata. Niezwykłe wyczucie i intuicja sprawiła, że za wszelką cenę chciał w nich uczestniczyć, aby potem okazywało się, że fotografował wydarzenia dla ludzkości przełomowe. To film o determinacji, pracowitości i miłości. Film o człowieku.

Spichlerz Polskiego Rocka, sobota 19 lipca, godz. 12:00
Wstęp wolny

Zobacz również: plakat.


Kontener Wolności18 lipca do Jarocina przyjedzie "Kontener Wolności". Przez trzy dni nasze wolnościowe miasteczko stać będzie przy Rynku. Na terenie miasteczka można będzie obejrzeć wystawę fotograficzną pt. "Polskie Wolności" autorstwa Piotra Wójcika i Justyny Pobiedzińśkiej. W namiocie "Polskich Wolności" rozstawione będzie mobilne studio Foto-wideo. Piotr Wójcik, fotograf i dokumentalista zaprosi Państwa do pozostawienia świadectwa ostatnich 25 lat oraz próby odpowiedzi na pytanie czym jest dla nas wolność.

W trakcie trwania akcji odbędzie się również fotograficzno-dokumentalna akcja społeczna. W naszym namiocie czekać będą jednorazowe aparaty fotograficzne, dzięki którym możecie zapisać Wasz manifest wolności. Fotografujmy to co szczególnie lubimy, pokażmy jak zmieniło się nasze miasto, a może odwrotnie zwróćmy uwagę na to co należy zmienić. Pokażmy naszą radość, miłość i wolność! Zapraszamy mieszkańców oraz turystów do uczestnictwa w projekcie.

Zapraszamy dzieci i dorosłych do wzięcia udziału w projekcie dokumentalnym oraz innych akcjach animacyjnych. Po zapadnięciu zmroku zapraszamy na otwarte pokazy filmowe.

Patronat nad akcją "Kontener Wolności" objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu "Polskie wolności" którego organizatorem są Fundacja Picture DOC, Razem '89, Dom Spotkań z Historią, Narodowe Centrum Kultury, Fundacja Kino Polska, Cyfrowe Repozytorium Filmowe i Kino Polska. Patroni medialni Gazeta Wyborcza, Tok FM, Gazeta.pl Dialog Pheniben.

Projekt finansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, Orange i Pelion S.A.

Więcej szczegółów na temat projektu: www.polskiewolnosci.pl


Budzy, Banach, Muniek i Riedel na otwarcie SpichlerzaJarociński zespół Dzieci Jarocina zagra specjalny koncert z okazji otwarcia Spichlerza Polskiego Rocka w Jarocinie 17 lipca. Wystąpią z nimi artyści, którzy sami siebie nazywają także Dziećmi Jarocina: Piotr Banach (Dum Dum, Kolaboranci, Hey, Indios Bravos), Muniek Staszczyk (Opozycja, T. Love Alternative, T.Love), Tomasz Budzyński (Siekiera, Armia, 2 Tm2,3) oraz Sebastian Riedel. Tomasz Budzyński zaprezentuje także projekt specjalny "Stacja Jarocin", na który złożą się piosenki jego zespołów, jak i artystów, których spotkał w Jarocinie dokładnie 30 lat temu, kiedy debiutował z Siekierą.

17 lipca po raz pierwszy dla publiczności otwiera swe podwoje Spichlerz Polskiego Rocka w Jarocinie. Spichlerz to nie izba pamięci, ale żywy magazyn muzyki, multimedialne muzeum polskiego rocka, miejsca gromadzenia, badania i udostępniania zbiorów z nim związanych. Dlatego już na początku swej działalności zaprasza na niezwykły koncert.

Spichlerz Polskiego Rocka w Jarocinie będzie wyjątkowym w skali kraju muzeum. Co w nim zobaczymy? Niech to zostanie tajemnicą jeszcze przez kilka tygodni. Projekt realizowany przez Muzeum Regionalne w Jarocinie współfinansują gmina Jarocin, Unia Europejska, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz powiat jarociński.

W przeddzień festiwalu, w dniu otwarcia Spichlerza Polskiego Rocka - 17 lipca na dziedzińcu za budynkiem spichlerza odbędzie się wieczorny koncert otwarcia. Wystąpią zespół Thataz, czyli tatusiowie dzieci z tego samego przedszkola w Poznaniu grający m. in. utwory, które były wykonywane podczas festiwalu w Jarocinie. Po Thataz przyjdzie czas nie niezwykły koncert Dzieci Jarocina, czyli Orkiestry Reprezentacyjnej Spichlerza Polskiego Rocka. Dołączą do nich specjalni goście: Piotr Banach (Dum Dum, Kolaboranci, Hey, Indios Bravos), Tomasz Budzyński (Siekiera, Armia, 2 Tm 2,3), Muniek Staszczyk (Opozycja, T. Love) oraz Sebastian Riedel, syn debiutującego w 1980 r. w Jarocinie Ryszarda Riedla. Będzie to podróż przez cztery dekady - od 1970 r. (pierwsze Wielkopolskie Rytmy Młodych) aż do ostatnich edycji festiwalu. Tomasz Budzyński wystąpi też ze specjalnym projektem - "Stacja Jarocin". Zagra dokładnie 30 lat po jarocińskim sukcesie Siekiery, zespołu bezkompromisowego, który w 1984 r. zszokował publiczność, dziennikarzy, a koncert stał się jednym z najważniejszych w historii polskiego punk rocka. Budzyński wykona jego fragmenty. Będzie to jednak wydarzenie niepowtarzalne, bowiem Tomasz Budzyński z zespołem zagra przede wszystkim utwory artystów, których spotkał w Jarocinie '84, a ich twórczość stylistycznie odbiegała od tego co na scenie prezentowała Siekiera. Publiczność usłyszy więc piosenki Variete, Rendez-Vous, Izraeala, RAP, Mikrofony Kaniony, Lecha Janerki. Całość poprowadzi Walter Chełstowski, współorganizator "Jarocina" w latach 1980-1986.

Projekt jest wspólnym prezentem dla Spichlerza od Stowarzyszeń: Towarzystwo Muzyczne w Jarocinie im. Alfonsa Kowalskiego i Jarocin XXI. Mecenasami projektu są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gmina Jarocin, Powiat Jarociński i Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Bilety w cenie 10 zł (przedsprzedaż) 15 zł (w dniu koncertu) do nabycia w kasie kina Echo, Czytelni pod Ratuszem i City Cafe.

Czwartek, 17 lipca, godz. 20:00 - plac za Spichlerzem Polskiego Rocka, al. Niepodległości 5


Plenerowy Wielki Teatr w Małym MieścieTradycyjnie już Stowarzyszenie Jarocin XXI w ramach projektu Wielki Teatr w Małym Mieście zaprasza na spektakl plenerowy. I co jest również tradycją odbędzie się on na Targowisku miejskim przy ulicy Kasztanowej. W ostatnią sobotę lipca (26 lipca) poznański Teatr Biuro Podróży zaprosi tym razem jarociniaków na Mistrza Głodu.Mistrz Głodu to opowieść o konwencji kulturowej w jakiej zmuszony jest żyć współczesny człowiek. Inspiracją do spektaklu jest twórczość Franza Kafki, a w szczególności opowiadanie "Głodomór". Pomysłem na spektakl jest stworzenie nowej formy tak zwanego "widowiska śmierci" przedstawienia ujętego w ramy konwencji kulturowej, w którym podstawową rolę odgrywa kategoria curiosum, obcości, inności. Z tego powodu interesuje nas opozycja ludzkie - nieludzkie, zwykłe - niezwykłe, normalne - wynaturzone. Postać Głodomora zostaje skonfrontowana z tłumem adorującym i tłumem nienawidzącym. Wygenerowane dzięki temu emocje i zachowania stają się metaforą społeczeństwa, a spektakl opowieścią o masie i jednostkach, o manipulacji i łatwości z jaką jej ulegamy.

Targowisko, ul. Kasztanowa
Sobota, 26 lipca, godz. 21:15

WSTĘP WOLNY

Projekt Wielki Teatr w Małym Mieście zrealizowano dzięki mecenatowi: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Gminy Jarocin i Powiatu Jarocińskiego.


Zamienisz się? Młodzi niepełnosprawni-sprawni z PZULena podczas ćwiczeń na turnusie rehabilitacyjnym
ZAMIENISZ SIĘ? - dzieci i młodzież pełnosprawna poznaje realia życia niepełnosprawnych kolegów. Zaczęło się od Leny - córeczki Karoliny i Przemka - młodej damy, która chce tańczyć w zespole Teatru Balszoj. Marzenie 5-latki może byłoby możliwe do spełnienia, gdyby nie fakt, że urodzona jako wcześniak Lena do końca życia będzie się zmagać z czterokończynowym porażeniem dziecięcym. Dziewczynce zapewne za chwile zamarzy się inna kariera: może piosenkarki może mikrobiologa, ale żeby za kilka lat mogła decydować o swojej ścieżce życiowej konieczna jest ciągła rehabilitacja oraz... pokazywanie światu, że Lena może i potrafi wiele.

Lena i jej równie ambitni i ciekawi świata koledzy o koleżanki byli inspiracją dla projektu ZAMIENISZ SIĘ? Dzięki dotacjom z Fundacji PZU i Regionalnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Poznaniu przez najbliższe pół roku realizowane będą 2 cele: rehabilitacja ruchowa, społeczna i emocjonalna dzieci niepełnosprawnych - ta cześć finansowana jest ze środków Fundacji PZU i zakłada jak największe usprawnienie i usamodzielnienie dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, które od września pójdą do Zespołu Szkół nr 5 w Jarocinie. - Dzieci wraz z rodzicami w ramach obozu przygotowawczego poznają szkołę, jej zakamarki, niebezpieczeństwa i udogodnienia dla niepełnosprawnych. Będą się też rehabilitować, między innymi poprzez naukę pływania koncepcji Halliwick. W tygodniowym turnusie dzieciom towarzyszyć będą rodzice. Druga część projektu to pokazanie dzieciom i młodzieży pełnosprawnej realiów funkcjonowania ich niepełnosprawnych rówieśników. Tę część projektu sfinansuje ROPS w Poznaniu.

Warsztaty w postaci obozu adaptacyjnego w Zespole Szkół nr 5, odbędą się już w sierpniu. Zapraszamy na nie zwłaszcza uczniów klas 1-3, wraz z rodzicami, ale również przedszkolaków, którzy już za moment pójdą do szkoły. Więcej informacji u Karoliny Maćkowiak (koordynatorki projektu), tel.: 510 114 890.

Projekt został dofinansowany przez Fundację PZU oraz Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej w Poznaniu. Realizatorem projektu jest Stowarzyszenie Jarocin XXI we współpracy z Zespołem Szkół nr 5, Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Jarocin, Powiatowym Ośrodkiem Pomocy Rodzinie i Zespołem Szkół Specjalnych oraz Przedszkolem Publicznym "Marcinek".

Do pobrania: regulamin | formularz uczestnictwa | regulamin (pełnosprawni) | formularz uczestnictwa | (pełnosprawni)


Wielki Teatr w Małym Mieście - nasz świat oczami dziecka2014 rok to rocznica pierwszych wolnych wyborów, w tym roku cykl WTWM poświęcony jest kondycji naszego społeczeństwa. Był już świat oczami seniorek ("Piosenka jest dobra na wszystko") teraz czas na spojrzenie dzieci. 7 lipca zapraszamy na przestawienie LEPIEJ TAM NIE IDŹ z udziałem dzieci związanych ze "Stacją Szamocin" oraz z Domu Dziecka w Szamocinie. Spektakl powstał w ramach projektu Wielkopolskie Rewolucje.


W spektaklach Michała Borczucha centralne miejsce zajmuje dzieciństwo, z perspektywy którego opisuje współczesną kulturę. Tym razem artysta podjął ten temat nie w przedstawieniu wyprodukowanym w repertuarowym teatrze, lecz przygotowanym z samymi dziećmi. W zeszłym roku wyreżyserował w Szamocinie spektakl pt. "Lepiej tam nie idź" w konwencji RPG (ang. Role-playing game), dla którego luźną inspiracją było opowiadanie Howarda Philipsa Lovecrafta Zew Cthulhu. W przedstawieniu wzięły udział dzieci z miejscowego domu dziecka oraz dzieci i młodzież związane z teatrem "Stacja Szamocin", prowadzonym przez lokalną społeczniczkę i artystkę Lubę Zarembińską. Dziecięcy aktorzy wcielili się w rozmaite potwory - szalone, dziwne, piękne, a czasem przerażające - toczące symboliczna walkę dobra ze złem. Razem z zespołem dorosłych twórców współtworzyli scenografię, światła i materiały audiowizualane do spektaklu, a w przedstawieniu partnerowali im aktorzy Narodowego Starego Teatru w Krakowie. W procesie improwizacji powstało przedstawienie z jednej strony baśniowe i oniryczne, z drugiej ostro wydobywające temat biedy i niesprawiedliwości świata: (...) dzieci odgrywają sytuację bycia pracownikiem fabryki; to jakby skrawek życia dorosłych widzianego z perspektywy dziecka. Absurdalne, śmiertelnie zabawne, pełne pospolitych bezpretensjonalnych wygłupów i szczerej zgrywy historie o pracownikach, żądających podwyżki o piętnaście groszy, pracujących czterdzieści dwie godziny na dobę, albo wyrzucanych z pracy są odgrywane w formie warsztatowych improwizacji - dzieci, a także Marta Ojrzyńska i Krzysztof Zarzecki (pełniący funkcję inicjatorów), przekazują sobie kolejno role (podwładnego i pracownika), brawurowo zagrywając kolejne kłótnie. [Joanna Jopek, Partycypacje (I): święta czy fabryki?, Gazeta Teatralna "Didaskalia" nr 117/2013]


Czas trwania spektaklu: ok. 60 min.
Reżyseria: Michał Borczuch
Scenografia: Dorota Nawrot
Wideo: Małgorzata Mazur
Reżyseria świateł: Jacqueline Sobiszewski
Artyści z Szamocina i okolic (aktorzy oraz współautorzy scenografii i wizualizacji): Marlena Cholewa, Dominika Derwich, Monika Jaworska, Leszek Kogut, Jan Koplin, Weronika Popkowska, Dominik Słodowy, Marlena Szymanowska, Laura Ścigała, Maxym Ścigała, Aleksander Śróda, Julianna Śróda, Jakub Świątek, Patrycja Świątek, Kacper Wysocki, Kamil Zalewski
Gościnnie: Marta Ojrzyńska, Krzysztof Zarzecki


Spektakl powstał w ramach programu Samorządu Województwa Wielkopolskiego Wielkopolska: Rewolucje, którego kuratorką jest Agata Siwiak.

Na spektakl Stowarzyszenie Jarocin XXI zaprasza w miejsce, gdzie wszystko się zaczęło... do Hali Odlotów, która kiedyś była garażem i, w której dawno temu odbył się pierwszy spektakl WTWM.

7 lipca, godz. 19:00 Hala Odlotów, ul. Kasprzaka 1a
Bilety w cenie 15 zł (przedsprzedaż) 20 zł (w dniu spektaklu) do nabycia w kasie kina ECHO i Czytelni Pod Ratuszem.

Projekt Wielki Teatr w Małym Mieście zrealizowano dzięki mecenatowi: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Gminy Jarocin i Powiatu Jarocińskiego.

Zobacz również plakat.   © Stowarzyszenie Jarocin XXIpolityka cookieswebmaster: JaMic 1999-2016